Złoty traci na wartości. Kurs dolara testuje poziom 4 zł

waluty forex

Od rana złoty traci na wartości. Dolar obecnie testuje poziom 4,00 zł, a euro próbuje się wybić z kilkudniowej konsolidacji. Wpływ na zachowanie naszej waluty mają przede wszystkim czynniki globalne. Wyraźnie widać, że inwestorzy wolą poczekać na rozwój wydarzeń w bezpiecznych przystaniach.

Złotemu z pomocą może przyjść krótszy tydzień ze względu na Wielki Piątek. Globalnemu nastrojowi szkodzi przede wszystkim aktywność amerykańskich wojsk. Trump w kampanii wyborczej obiecywał skupienie się na wewnętrznych problemach Ameryki, delikatnie sugerując odejście od roli “szeryfa świata”. Ostatnie wydarzenia jednak dość mocno temu przeczą. Najpierw był atak rakietowy na lotnisko w Syrii, spowodował wzrost napięcia na linii Moskwa – Waszyngton. Później wysłanie okrętów wojennych w kierunku Korei Północnej, która pozostaje pod nieformalnym parasolem ochronnym Chin.

Le pen jeszcze nie przegrała.

W Europie także nie brakuje niepewności. Kampania wyborcza we Francji wchodzi w decydującą fazę, a ostatnie sondaże nie wskazują żadnego zdecydowanego lidera. Co więcej, różnica między pierwszą czwórką jest niewielka, przez co nie wiadomo nawet, kto wejdzie do drugiej tury. Jeszcze niedawno oczywistym wydawało się, że jest ona zarezerwowana dla Le Pen oraz Macrona, jednak w ostatnim czasie lider skrajnej lewicy Melenchon dynamicznie zyskuje poparcie. Również skreślany przez wielu Fillon nie złożył jeszcze broni i także ma realne szanse na wejście do drugiej rundy. Największe obawy na rynku walutowym budzi jednak Marine Le Pen, która ostatnio złapała drugi oddech i  znowu nieznacznie przewodzi w sondażach.

Dynamika cen w Polsce.

Na naszym podwórku najważniejszym wydarzeniem dnia będzie popołudniowy odczyt inflacji. Wstępny odczyt okazał się niższy od oczekiwań i wyniósł równe 2%. Analitycy oczekiwali wyniku na poziomie 2,2% i niewykluczone, że dzisiejszy odczyt będzie bliższy tej wartości. RPP oczekuje stabilizacji tego wskaźnika w najbliższym czasie, przez co nie spieszy się ze zmianą parametrów polityki monetarnej. Wcześniej poznamy odczyt dotyczący produkcji przemysłowej w strefie euro oraz indeks instytutu Zew w Niemczech.

Krzysztof Adamczak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl