24 dni impasu w USA. Konflikt Turcja – USA

0

Budowa muru okazuje się bardzo ważnym postulatem prezydenta Donalda Trumpa. Turcja jest skłonna ryzykować sankcje gospodarcze byle nie dać gwarancji bezpieczeństwa Kurdom.

Najdłuższy impas w historii USA

Tzw. shutdown, czyli częściowe zamknięcie rządu za względu na brak porozumienia budżetowego, trwa już imponujące 24 dni. To dłużej niż dotychczasowy rekord za prezydentury Billa Clintona. Dzisiaj najprawdopodobniej podpisane zostanie rozporządzenia, które będzie miało na celu wypłacenie pensji osobom, które nie otrzymują je z powodu całej sytuacji. Powodem sporu jest kwota 5,7 miliarda dolarów, tyle ma bowiem kosztować budowa muru stanowiącego realizację najbardziej znanej obietnicy wyborczej ostatnich wyborów w USA. Wydawać by się mogło, że takie wydarzenia to niemal trumna dla notowań dolara. Praktyka pokazuje, że jednak nie. Inwestorzy powoli przyzwyczaili się do tego, że ostatnimi laty dwie partie doprowadzają do takich impasów regularnie. W rezultacie dolar jest stabilny względem głównych walut.

Konflikt TurcjaUSA

Amerykanie przygotowują się do wycofania wojska w Syrii. Jednym z warunków tej ewakuacji jest gwarancja Turcji, że nie zaatakuje ona współpracujących z USA Kurdów. Co ciekawe Turcja nie tylko odmówiła takiej gwarancji, ale również poinformowała, że w odpowiednim czasie i miejscu dokona owych ataków. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Z typową dla siebie subtelnością Donald Trump poinformował Ankarę o konsekwencjach gospodarczych takich działań. Patrząc na to co dzieje się w tureckiej gospodarce straszenie katastrofą gospodarczą może nie budzić aż takiego lęku, gdyż ta katastrofa już się tam powoli odbywa. Wskaźniki makroekonomiczne ulegają wyraźnemu pogorszeniu. W sumie w ostatnich czasach jedyny dobry sygnał to inflacja, którą udało się zatrzymać niewiele powyżej 20%, co oczywiście nie jest korzystnym poziomem. Lira turecka, która jeszcze rok temu kosztowała niemal złotówkę obecnie wyceniana jest poniżej 70 groszy i spada.

Czytaj również:  Kolejne głosowania w sprawie Brexitu. Braki podwyżek stóp

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych. Na rynkach może być odrobinę spokojniej, gdyż w Japonii mamy dzisiaj Święto Pełnoletności, będące dniem wolnym od pracy.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl