3,3 miliony wniosków o zasiłek w USA – smutny rekord w ponad 50 letniej historii danych

wall street giełda

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, złożonych między 16 a 20 marca, wyniosła 3 miliony 283 tysięcy, po wzroście tydzień wcześniej na poziomie 281 tysiecy. Tak dramatyczny wzrost osób bezrobotnych nie dokonał się nigdy w ponad 50 letniej historii danych. Powyższe dane utwierdzają wcześniejsze prognozy, że recesja z powodu pandemii koronawirusa w USA będzie głębsza niż podczas kryzysu po upadku Lehman Brothers. Dla łagodzenia skutków gospodarczych amerykańskie władze zamierzają wprowadzić największy w historii USA program symulacyjny warty 2 biliony USD.

Rząd Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ogłoszony w ubiegłym tygodniu projekt „Tarczy Antykryzysowej” opracowanej w związku z ostrym hamowaniem gospodarki dotkniętej epidemią koronawirusa. Ustawa przewiduje rozwiązania wspierające zachowanie miejsc pracy, zapewnia finansowanie przedsiębiorstw i przewiduje środki na wsparcie gospodarki poprzez program inwestycji publicznych. Efekt budżetowy tych rozwiązań ma sięgnąć 70 miliardów złotych.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała osłabienie. Indeks szerokiego rynku WIG stracił na wartości 0,65%. Notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zaliczyły nieco mocniejszy spadek – o 0,84%. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień: z prawie nie widocznym spadkiem o 0,01% dla sWIG80 oraz ze spadkiem o 0,39% dla mWIG40. Funduszami, które wypracowują pozytywne stopy zwrotu w tych trudnych czasach, są fundusze oparte o rynek złota, w tym szczególnie SFIO GoldFuture (+12% od początku roku). Złoto po okresie chwilowej przeceny (poszukiwanie przez inwestorów płynności) znowu powraca do łask i szykuje się do testowania poziomu 1800 dolarów za uncje.

Mimo tego, że uwaga inwestorów pozostanie skupiona na wiadomościach o rozwoju pandemii, niektóre dane makroekonomiczne jednak mogą poważnie wpłynąć na rynki. W środę (01.04.2020) poznamy odczyt indeksów PMI dla przemysły zarówno w Polsce, Strefie Euro, a także w USA. W czwartek (02.04.2020) uwaga inwestorów będzie skupiona na danych o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Z kolei w piątek (03.04.2020) będą opublikowane dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.