Aplikacja Cryptiony stworzona przez łódzki startup automatyzuje rozliczenie podatku od kryptowalut

Bartosz Milczarek
Bartosz Milczarek, CEO Cryptiony R&D

Ostatnimi czasy kryptowaluty mocno zyskują na popularności. Okres od lutego do kwietnia to czas rozliczenia się z fiskusem – również z obrotu na kryptowalutach. Dochody z tego źródła zalicza się do kapitałów pieniężnych i opodatkowuje się według stawki 19% PIT. Należy je wykazać w zeznaniu rocznym na PIT-38. Użytkownicy wciąż zadają sobie pytanie jak prawidłowo należy wyliczyć podatek od kryptowalut. Naprzeciw temu problemowi wychodzi aplikacja Cryptiony.

app-taxes

Do rozliczenia podatku od kryptowalut nie jest już potrzebne biuro rachunkowe, czy doradcy podatkowi. Aplikacja Cryptiony opracowana przez startup Cryptiony R&D, ułatwia użytkownikom kryptowalut rozliczyć podatek od krytptowalut. Wystarczy wprowadzić historię transakcji i zweryfikować czy wszystkie transakcje zostały wprowadzone do aplikacji. Aplikacja Cryptiony wykona rozliczenie podatkowe i przygotuje gotowy raport podatkowy.

– Do tej pory rozliczenie podatku od kryptowalut było czasochłonne, szczególnie w przypadku setek czy tysięcy zawartych transakcji, a w przypadku korzystania z biura rachunkowego również kosztowne. Dzięki wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej rozwiązanie opracowane przez Cryptiony R&D jest nie tylko szybsze, ale również tańsze – komentuje Bartosz Milczarek, CEO Cryptiony R&D.

Aby rozliczyć obrót na kryptowalutach z aplikacją Cryptiony należy wprowadzić do aplikacji historię transakcji użytkownika. Najszybszym sposobem jest integracja przez API, wówczas aplikacja połączy się z giełdą i pobierze historię transakcji potrzebną do wyliczenia zeznania rocznego. Jeśli użytkownik dokonał transakcji na giełdzie, z którą Cryptiony nie oferuje jeszcze integracji przez API, można zaimportować historię transakcji z pliku. Po wprowadzeniu historii transakcji aplikacja wyliczy zobowiązania podatkowe użytkownika, a całość zajmie nie dłużej niż kilka sekund.

– Warto podkreślić, że aplikacja nie służy wyłącznie do przygotowania zeznania podatkowego za rok poprzedni. Dzięki aplikacji Cryptiony, użytkownik widzi swoje zobowiązania podatkowe na bieżąco – po pojawieniu się transakcji w aplikacji. Pozwala to użytkownikowi podjąć odpowiednie działania w celu optymalizacji podatkowej, przed zakończeniem okresu rozliczeniowego – dodaje Bartosz Milczarek.

Aplikacja stworzona przez łódzki startup to odpowiedź na rosnące zainteresowanie rynkiem kryptowalut oraz potrzebę rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Projekt został uruchomiony w lutym tego roku, a czas na rozliczenie się z fiskusem za rok 2020 użytkownicy mają do 30 kwietnia br.