Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

bitcoin

Bitcoin i ether doświadczyły w weekend poważnego krachu, obniżając wartość kryptowalut o około 20 proc. Aktualnie ceny nieco się odbiły, ale obie kryptowaluty wciąż są notowane znacznie poniżej poziomów sprzed weekendu.

Bitcoin rozpoczął ostatni tydzień obrotów w okolicach 57 000 dolarów, z pewnymi wahaniami w ciągu tygodnia, ale nie były one nadzwyczajne. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, gdy kryptowaluta ta zaczęła gwałtownie spadać. BTC spadł do poziomu 45 412 dolarów w ciągu kilku godzin – co oznaczało prawie 20 procentowy spadek.

Ether również padł ofiarą tego załamania. Po wzroście do wartości 4 700 dolarów w połowie tygodnia, ETH zaczął w piątek spadać z około 4 600 dolarów do 3 652 dolarów – to także spadek o ponad 20 proc.

Od tego czasu obie kryptowaluty odzyskały pewną stabilność, a ich ceny nieznacznie się odbiły.

BTC jest obecnie notowany w okolicach 47 900 dolarów, podczas gdy ETH w okolicach 4 000 dolarów.

Spekuluje się, co spowodowało ten krach, a niektórzy analitycy powołują się na wygaśnięcie pozycji lewarowanych. Tymczasem inne dowody wskazują na znaczny wzrost aktywności inwestorów przenoszących kryptowaluty z portfeli na giełdy, co sprawia, że reakcja na ruchy cenowe jest bardziej gwałtowna.

Szersze obawy rynku o nowy wariant koronawirusa – Omicron – wydają się też mieć w tym przypadku znaczenie.

Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro