Brexit: miesiąc do referendum

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Rynki uważnie słuchają tego, co mówią członkowie Fed, nawet jeżeli nie do końca im wierzą. Rezerwa Federalna wyraźnie chce przekonać inwestorów, że może ruszyć z podwyżkami już nawet w czerwcu. Oczywiście, może, ale nie musi. W każdym razie Eric Rosengren z Fed z Bostonu uważa, że jest to możliwe, czemu dał wyraz w swojej weekendowej wypowiedzi. Dzisiaj głos zabierze James Bullard z St. Louis i John Williams z San Francisco, ale rynki tak naprawdę czekają na piątek, czyli na wystąpienie przewodniczącej Rezerwy Federalnej, Janet Yellen.

W USA pojawi się dzisiaj jeszcze wskaźnik PMI, ale dla Fed nie jest to istotna informacja. Ważniejsze będą jutrzejsze dane z rynku nieruchomości. Europejskie PMI też dzisiaj nie wstrząsną rynkami, zwłaszcza, że te najważniejsze, czyli dotyczące Niemiec, są lepsze od prognoz. Trochę słabiej wypadła strefa euro, tak samo jak Francja. Paryż zmaga się z gwałtownymi protestami, co na dłuższą metę, jeżeli konflikt będzie się przeciągał, może mieć negatywny wpływ na euro.

Weekendowe spotkanie ministrów finansów i bankierów centralnych grupy G7 nie przyniosło rozstrzygnięć, a mocny apel USA, by Tokio wstrzymało się od interwencji na rynku walutowym, powtarzał w zasadzie to, co wiadomo było już wcześniej. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć tematu Brexit. Do referendum pozostał dokładnie miesiąc, i choć ostatnie sondaże wskazują, że Brytyjczycy powinni pozostać w Unii, to ryzyko ciągle istnieje.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska