Cena ropy przekroczyła 50 USD za baryłkę

Maciej Przygórzewski

Ropa przekroczyła 50 USD za baryłkę i jest najdroższa od października 2015 roku. Rada Polityki Pieniężnej kończy dzisiaj posiedzenie w sprawie stóp procentowych. Słabsze dane z Węgier.

Dzisiaj posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych. Rada jest w dziwnej sytuacji. Z jednej strony deflacja utrzymująca się od miesięcy daje pole do obniżek stóp. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na tendencję światową, która mówi raczej już o podnoszeniu stóp niż ich obniżaniu. Oczywiście niskie stopy procentowe pozwalają taniej finansować kredyt. Pozostaje tylko pytanie czy to koszty kredytu są jedynym, co powstrzymuje przedsiębiorców przed inwestowaniem. Zdaniem większości analityków nie. W związku z tym należy spodziewać się kolejnego posiedzenia z brakiem decyzji w sprawie zmian stóp procentowych. Ważne będą natomiast sygnały podczas konferencji prasowej po samej decyzji – wtedy dowiemy się jak rada zapatruje się na przyszłość.

Wczoraj o 9:00 poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej z kilku europejskich gospodarek. W Hiszpanii rośnie ona w ujęciu rocznym o 2,7%, to o 0,6% więcej niż oczekiwali analitycy. Dobre dane nadeszły również z Czech. Tam wynik wyniósł 4,2% przy oczekiwanym 3,5%. W tym samym czasie wzrost PKB zaprezentowały Węgry. Należy mieć tylko nadzieję, że w tej kwestii kraj ten nie jest wzorcem dla obecnego polskiego rządu. Wzrost w skali roku, po usunięciu czynników sezonowych o 0,4%, to bardzo słaby wynik. To zresztą wyraźnie poniżej odczytu dla całej Unii Europejskiej, który opublikowany był tego samego dnia kilka godzin później. Wynosi on 1,7%.

Ropa naftowa przekroczyła wczoraj poziom 50 USD i jest najdroższa od października. Paliwem dla wzrostów były dane na temat amerykańskich rezerw surowca. Spadające rezerwy w USA sugerują, że nadwyżka na rynku jest mniejsza niż dotychczas sądzono. Powodem jest najniższe wydobycie czarnego złota w USA od dwóch lat. Nie bez znaczenia jest też rosnący względem zeszłego roku import surowca z Chin. Dlaczego nadwyżka ropy spada pomimo powrotu Iranu na rynek? Powodem jest fakt, że niskie ceny ropy spowodowały ograniczenie inwestycji w nowe złoża. Teraz, wraz ze wzrostem ceny surowca, wydobycie znów powinno wzrastać.

W nocy poznaliśmy dane z Japonii. Produkt krajowy zgodnie z oczekiwaniami rośnie o 1,9% w skali roku.