Ceny mieszkań w 2019 r. – prognozy ekspertów rynku nieruchomości

0

Dynamika cen na rynku nieruchomości w Polsce jest coraz wyższa. Jak wynika z raportów NBP w trzecim kwartale 2018 r. średnie ceny transakcyjne nowych lokali mieszkalnych rozpatrywane razem na dziesięciu najważniejszych rynkach mieszkaniowych w Polsce wzrosły o 6,8%. W Warszawie między III kwartałem 2017 roku, a III kwartałem 2018 roku średnie stawki mieszkań od dewelopera zwyżkowały o 9,5%.

Czy taka tendencja może się utrzymać i ceny będą rosły, również w 2019 roku?

– Niedawno Eurostat podał dane, że w Polsce ceny wzrosły o około 16%, od początku 2013 roku do III kwartału ubiegłego roku. Średnio w Unii Europejskiej 20%, więc my mówimy, że te wzrosty są istotne, ale w porównaniu do tego co działo się dziesięć lat temu ten wzrost nie jest, aż tak mocny. Wiele jednak wskazuje na to, że już wyższych cen raczej w tym roku nie zobaczymy – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

NBP podał dane, że od kwietnia do czerwca 2018 roku w samej Warszawie kupiono 72% mieszkań za gotówkę. Czy rzeczywiście tych transakcji gotówkowych jest tak dużo na polskim rynku i czy takie liczby mogą się utrzymać w 2019 roku?

– Narodowy Bank Polski publikuje od dawna takie dane. To jest metodyka, której ja do końca nie rozumiem np. zaliczanie wkładu własnego zakupów mieszkaniowych do zakupów gotówkowych. Ci najwięksi deweloperzy za gotówkę sprzedają do 40% mieszkań, natomiast średnio jest to 30%. Jest to bardzo dużo – mówi Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.

Czy deweloperzy nadal mają, gdzie budować mieszkania na wynajem?
– Czy tych najlepszych lokalizacji może powoli brakować? – pyta Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.

– Brakuje, bo przez ostatnie 5 lat sprzedaż rosła po 20% rocznie i deweloperzy wrzucali na rynek wszystko co mogli i po prostu już nie mają tych gruntów, a teraz przygotowanie nowego gruntu to jest przynajmniej półtora roku do dwóch lat, więc brakuje w tej chwili gruntów w dobrych lokalizacjach – mówi Aleksander Skirmuntt, Maxon.