Z hasłem „startup” spotkałeś się pewnie nie raz. Zanim zdecydujesz się na założenie startup-u to musisz wiedzieć, czym on jest oraz jak go założyć, szczególnie nie dysponując dużym kapitałem.

Ekspercki Matchbanker.pl, Matchbanker.no oraz Matchbanker.fi przygotował dla ciebie informacje, które powinieneś znać, na temat start-upów. Co więcej poznasz sposoby na sfinansowanie swojego innowacyjnego pomysłu.

Definicja startup

To określenie jest używane zaledwie od kilku lat i nie ma ustalonej jednoznacznej definicji. Z jednego punktu widzenia startup można skategoryzować jako młodą firmę. Od firmy odróżnia ją jednak cel. Przedsiębiorstwo ma cel bardzo prosty – zarabianie pieniędzy, a startup to jest także pewnego rodzaju eksperyment. Jego intencją jest znalezienie modelu biznesowego, czyli sposobu na osiągnięcie stabilnego i systematycznego dochodu. Jednak statystyki pokazują, że zaledwie jednemu lub zgodnie z innymi danymi, dwom startupom na dziesięć udaje się przeżyć.

Jak założyć startup będąc na etacie?

Startup można nawet rozpocząć po godzinach. Nie musisz od razu porzucać wszystkiego. Wystarczy jak na realizację pierwszych kroków w biznesie zaczniesz poświęcać kilka godzin w tygodniu. W miarę jak będziesz otrzymywać pozytywne sygnały z rynku to twoje zaangażowanie będzie rosło.

Kiedy stawiasz swoje biznesowe pierwsze kroki, powinieneś czytać jak najwięcej, aby szkolić i zdobywać swoją biznesową wiedzę. Możesz uczyć się z książek, szkoleń, warsztatów, mentorów oraz Internetu.

Nie odpuszczaj przy pierwszej porażce. To zupełnie normalne, że pierwsze próby zakończą się niepowodzeniem. Znalezienie docelowego modelu biznesowego wymaga czasu. Sukces w biznesie jest zarezerwowany dla cierpliwych.

Brak środków własnych

Zebranie danych z rynku wraz z ich analizą to czas na kreatywność i elastyczność wobec swojego pomysłu. Aby pomysł ewoluował niekoniecznie potrzebne są duże nakłady finansowe. Czasami wystarczą oszczędności bądź pożyczka pozabankowa. Jeżeli nas pomysł gwarantuje sukces to będzie nam zdecydowanie łatwiej znaleźć inwestorów. Co roku odbywa się szereg konkursów dla startupów. Na polskim rynku funkcjonuje co najmniej kilka organizacji tego typu jak na przykład Lewiatan Business Angels czy Sieć Aniołów Biznesu Amber. Poza prywatnymi inwestorami, fundacjami utworzonymi również w celu wsparcia przedsiębiorczości funkcjonują również środki unijne na innowacyjne biznesy. Do takich funduszy należą między innymi JEREMIE utworzony przez Komisję Europejską i Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Czy warto założyć biznes w Polsce?

Oczywiście, że tak!

Polska jako jedno z niewielu państw w Unii Europejskiej, może pochwalić się ciągle rosnącym poziomem PKB. Nasza ojczyzna jako kraj rozwijający się, coraz bardziej otwiera się na zagranicznych inwestorów, ale też nie blokuje drogi polskim firmom. Ułatwiające założenie firmy procedury, korzystne podatki oraz zwolnienia sprawiają, że coraz więcej firm zwraca uwagę na nasz kraj. Szacuje się, że w Polsce działa ponad 40 tysięcy biur rachunkowych, z których wiele zajmuje się obsługą małych i średnich firm. Statystyki pokazują, że biuro rachunkowe wybiera ponad 62% przedsiębiorców. Dla porównania – tylko niewiele ponad 9% zatrudnia własną księgową. Te dane jasno pokazują, że rynek usług rachunkowych w Polsce jest bardzo rozbudowany i konkurencyjny – a to doskonała wiadomość dla osób, które myślą o prowadzeniu biznesu w Polsce!