Dane o zatrudnieniu w USA przynoszą ulgę niepewnym rynkom

usa stany zjednoczone

Najnowszy raport o zatrudnieniu w USA jest ulgą dla rynków, które dzięki delikatnemu ożywieniu łagodzą obawy Rezerwy Federalnej (Fed). Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę niestabilność w poprzednich miesiącach i gorączkową debatę na temat tego, kiedy Fed zacznie zacieśniać swoją dość luźną politykę monetarną, jako preludium do podniesienia stóp procentowych od zera.

Poprawa sytuacji w obszarze zatrudnienia nastąpiła w maju, kiedy dodano 559 000 miejsc pracy – poniżej oczekiwań mówiących o możliwych 650 000 – ale znacznie powyżej zaskakująco niskiego poziomu 278 000 nowych miejsc pracy w kwietniu. Wzrost w maju był spowodowany ponownym otwarciem sektora hotelarskiego i rekreacyjnego. Stopa bezrobocia spadła do 5,8 proc. w porównaniu z kryzysowym szczytem 14,8 proc., ale nadal jest to około 8 milionów miejsc pracy poniżej poziomu sprzed kryzysu.

Nieco wolniejsze niż oczekiwano ożywienie na rynku pracy, łagodzi presję na Fed, aby na posiedzeniu w dniach 15-16 czerwca rozważyć ograniczenie skupu obligacji o wartości 120 miliardów dolarów miesięcznie. Uważamy, że te wiadomości wzmocnią rynki akcji, bo w dużej mierze już mogły one uwzględniać obawy dotyczące ograniczenia skupu obligacji i naszym zdaniem odbiór rynków jest bardziej pozytywny niż negatywny

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro