Darmowy VPN dla Chrome. Jak skonfigurować?

VPN

Bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu powinno być dla każdego użytkownika priorytetem. Wybierając VPN zachowanie większej anonimowości, a przez to ochrony, jest możliwe, ponieważ każde połączenie z siecią jest szyfrowane. Wirtualna sieć prywatna chroni tożsamość użytkowników w świecie online poprzez możliwość ukrycia adresu IP i zmiany lokalizacji. Czy także podczas korzystania z Chrome można używać VPN? Jak skonfigurować VPN dla Chrome? Jaką wersję wybrać – darmowy VPN czy płatny? O tym w dalszej części artykułu.

VPN – co to jest?

VPN ukrywa adres IP użytkownika, pozwalając sieci na przekierowanie go przez specjalnie skonfigurowany zdalny serwer prowadzony przez hosta VPN. Oznacza to, że jeśli surfujemy online korzystając z VPN, serwer wirtualnej sieci prywatnej staje się źródłem danych. Dzięki temu dostawca usług internetowych, reklamodawcy ani nikt inny nie mogą zobaczyć, które witryny są odwiedzane ani jakie dane są wysyłane i odbierane. VPN działa jak filtr, który zamienia wszystkie czytelne dane w zupełnie niezrozumiałe dla odbiorcy. Przez to nawet jeśli ktoś miałby je przechwycić (np.hakerzy) i tak byłyby one bezużyteczne.

Jakie są zalety z korzystania a VPN dla Chrome?

Google Chrome to jedna z najbardziej popularnych przeglądarek internetowych na świecie. W ubiegłym roku jej udział w globalnym rynku wynosił aż 63,59%. Tak duże zainteresowanie Chrome sprawia, że niestety często staje się ona celem ataków cyberprzestępców. W szczególności narażeni są użytkownicy, którzy przeglądają strony internetowe, korzystając z publicznych, darmowych hotspotów Wi-Fi. Z tego względu tak ważne jest posiadanie VPN dla Chrome. 

To jeszcze nie wszystkie zalety wirtualnej sieci prywatnej. VPN skutecznie maskuje lokalizację użytkownika. W ten sposób można uzyskać dostęp do treści, które w danym regionie są niedostępne. VPN wspiera także pracę zdalną, umożliwiając bezpieczne połączenie z zasobami firmowymi. W ten sposób każdy potencjalny zapis zachowania użytkownika pozostaje na stałe ukryty.

VPN dla Chrome – darmowy czy płatny?

Rozszerzenia VPN można dodać do większości przeglądarek internetowych, w tym i dla Google Chrome. Niektóre z nich, w tym Opera, mają nawet własne zintegrowane rozszerzenia VPN. Rozszerzenia ułatwiają użytkownikom szybkie przełączanie i konfigurowanie sieci VPN podczas surfowania po Internecie. 

Szukając VPN dla Chrome, warto wybierać rozwiązania oferowane przez renomowanych i uznawanych na rynku dostawców. Trzeba bowiem pamiętać, że darmowy VPN działa zwykle tylko w przypadku informacji udostępnianych w danej przeglądarce. Korzystanie z innych przeglądarek i innych zastosowań internetowych poza przeglądarką (np. gier online) nie może być szyfrowane przez rozszerzenie VPN dla Chrome. Z tego względu taka forma zabezpieczenia dedykowana jest przede wszystkim dla tych, którzy chcą dodatkowej warstwy zabezpieczeń w Internecie, choć korzystają z Chrome okazjonalnie. 

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem zamiast darmowego VPN dla Chrome jest zakup licencji. Płatne VPN posiadają własne serwery, zatrudniają pracowników i ponoszą inne koszty, aby móc dostarczać usługę wirtualnej sieci prywatnej. Darmowe VPN uzyskują przychody w inny sposób – niektóre sprzedają dane użytkowników, inne wyświetlają reklamy. Jak można się domyślić, wraz za tym idzie także i oferowany poziom bezpieczeństwa. Darmowe VPN dla Chrome nie zapewniają tak kompleksowej ochrony, jak te dostępne w modelu subskrypcyjnym. 

Jak skonfigurować VPN dla Chrome?

Zainstalowanie rozszerzenia VPN w przeglądarce Chrome jest wyjątkowo proste. Pierwszy krok to wybór dostawcy VPN. Po założeniu konta, wybraniu pakietu VPN oraz opłaceniu abonamentu użytkownik uzyskuje dostęp do usługi VPN.

W kolejnym kroku należy przejść do sklepu internetowego Google Chrome na urządzeniu, z którego korzystamy. W lewym górnym roku znajduje się wyszukiwarka – należy wpisać tam nazwę wybranego dostawcy VPN. Po znalezieniu rozszerzenia użytkownik powinien wybrać przycisk „Dodaj do Chrome”. Wówczas zostanie poproszony o zalogowanie się za pomocą danych skonfigurowanych podczas tworzenia konta VPN. Ostatni krok to połączenie się z wybranym serwerem. Od tej chwili można już cieszyć się znacznie bezpieczniejszym przeglądaniem stron internetowych w Chrome.