Draghi nie popsuł pozytywnego klimatu wokół rynków wschodzących

0

Szef EBC na chwilę osłabia euro. Pozytywne informacje z Francji i zwycięstwo partii Macrona w wyborach parlamentarnych znów powodują wzrosty na wspólnej walucie. USD/PLN przed kluczowym posiedzeniem Fed. GBP/PLN łamie kolejne wsparcia. Funt w obliczu wielu niepewności nie ma pola do odreagowania.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 15.04.2017-12.06.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,1700 3,8100 3,7080 4,7500
Maksimum 4,3470 4,0020 4,0100 5,1090

 

eurZgodnie z przewidywaniami Mario Draghi schłodził nieco głowy inwestorom. Zachował dość gołębi ton swojej wypowiedzi. A co ważniejsze tematu QE na posiedzeniu nie poruszano więc luźna polityka trwa w najlepsze. Wydaje się to uzasadnione w obliczu spadku presji inflacyjnej. Spadające ceny ropy naftowej powodują, że szybko może ona nie wrócić. Tym samym nieco osłabił wspólną walutę. Ale jak się okazało tylko na chwilę wskutek pozytywnych informacji z Francji, gdzie Macron jest zdecydowanie na fali, uzyskując zdecydowaną większość parlamentarną w pierwszej rundzie. Dla rynków wschodzących brak ogłoszenia terminu ewentualnego ograniczania QE był dość pozytywnym argumentem. Rentowność obligacji europejskich nie wzrosła, więc ucieczki od kapitału z naszego kraju nie było. Tym samym złoty pozostał mocny do euro i konsoliduje się w dość wąskim przedziale poniżej granicy 4,20. Granica 4,17 wydaje się dość silnym wsparciem w przypadku ruchu w dół. Trzeba być jednak dość ostrożnym, gdyż temat Wielkiej Brytanii może popsuć nastroje w najbliższych tygodniach. Przebicie granicy 4,20 mogłoby wygenerować ruch korekcyjny w górę. W tym tygodniu mamy posiedzenie Fed. I to ono powinno wyklarować kierunek ruchu dla złotego. Podwyżka stóp plus jastrzębi komunikat władz monetarnych z USA zwyczajowo psuje klimat inwestycyjny wokół krajowej waluty.

chfNa CHF/PLN również nie widać zdecydowanego kierunku. Fakt jesteśmy kilka groszy wyżej niż minimum na poziomie 3,81. Ale wynikać to mogło z ostrożności inwestorów przed wyborami w Wielkiej Brytanii. Widać to było na EUR/CHF, który nieznacznie spadł ale przełożył się na minimalny wzrost CHF/PLN. Biorąc pod uwagę statystyki czerwca to nie należy się spodziewać wyjścia ponad granice wrysowanego kanału. Od kilku lat czerwiec pozostaje najnudniejszym miesiącem o niskiej zmienności. I ma to poparcie w wydarzeniach, które mogą się pojawić. Poza Fed żadnych ryzyk na horyzoncie nie widać. Zdecydowane zwycięstwo Macrona w pierwszej rundzie wyborów parlamentarnych odsuwa ryzyko polityczne w strefie euro. Zamieszanie w Wielkiej Brytanii i nie uzyskanie większości przez Therese May to temat raczej na dłuższy termin i nie powinien wpływać na franka szwajcarskiego. Usunięcie Donalda Trumpa z fotelu prezydenta to też raczej może być bardziej temat medialny niż faktyczne zagrożenie.

Czytaj również:  Polska gospodarka na piątkę z plusem