Rozmowy koalicyjne w Wielkiej Brytanii. Wybory parlamentarne we Francji

0

Zgodnie z oczekiwaniami w Wielkiej Brytanii Torysi negocjują koalicję z irlandzkimi unionistami. Pierwsza runda wyborów prezydenckich we Francji sukcesem prezydenta. Referendum w sprawie roli prezydenta w Polsce.

Rozmowy koalicyjne w Wielkiej Brytanii

W sobotę zgodnie z oczekiwaniami ruszyły konsultacje pomiędzy torysami a unionistami irlandzkimi. Rozmowy zgodnie z komunikatem wydanym przebiegały obiecująco i doszło do zgody co do wstępnego porozumienia w sobotę. Na niedzielę zawieszono rozmowy i mają do nich wrócić dzisiaj. Rozmowy te są bardzo istotne gdyż Torysom do bezwzględnej większości brakuje zaledwie 7 głosów w 650 osobowej izbie gmin. Biorąc pod uwagę brak innych możliwości koalicyjnych jeżeli tylko Unioniści nie postawią nierealnych warunków w ciągu kilku dni powinniśmy zobaczyć nowy rząd. Na razie na stanowisku pozostaje Theresa May, jednak ze względu na wynik wyborów wielu komentatorów uważa, że już wkrótce ktoś inny zajmie jej stanowisko. Funta zareagował na te doniesienia spokojnie utrzymując się na poziomach na które spadł w wyniku wyborów.

Wybory parlamentarne we Francji

W weekend odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji. Na fali sukcesu z wyborów prezydenckich partia La Republique En Marche Emmanuela Macrona zdobyła 32% głosów. Kolejne miejsce zajęli Republikanie. Radykalna prawica pani Marine Le Pen uzyskała zaledwie 14 % głosów. socjaliści uzyskali 10% głosów czyli o 1 punkt procentowy mniej niż skrajna lewica Jean-Luca Melanchtona. Pełne wyniki i podział miejsc będą znane dopiero za tydzień. Wtedy to odbędzie się druga tura w okręgach gdzie nie było zdecydowanego zwycięzcy. Wynik został pozytywnie przyjęty przez rynki. Euro od rana umacnia się względem głównych walut. Powodem tego ruchu jest fakt, że wbrew wcześniejszym obawom wygląda na to, że prezydent będzie miał silne poparcie w parlamencie.

Referendum w Polsce

Andrzej Duda zapowiedział referendum w sprawie roli prezydenta w Polsce na 11 listopada. Temat nie jest nowy i był regularnie podnoszony przez wiele osób. Powodem są relatywnie małe uprawnienia głowy państwa w Polsce względem sposobu jej wyboru. W krajach gdzie prezydent pełni głównie funkcje reprezentatywne przeważnie jest wybierany przez zgromadzenie narodowe. Nie wiadomo w którą stronę będzie chciał przekształcić PiS Polski system, ale fakt faktem sytuacja Polska jest dość dziwna biorąc pod uwagę zagraniczne ustroje polityczne.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:
14:00 – Polskainflacja konsumencka.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Inwestorzy czekają na FOMC