Draghi potrafi zaskakiwać

0

Czwartkowymi emocjami można by obdzielić co najmniej cały tydzień. Wydarzeniem dnia jest posiedzenie EBC, który żadnych decyzji dotyczących stóp procentowych nie podejmie, ale to, co zadeklaruje Mario Draghi po spotkaniu może mieć wpływ na notowania euro. EBC dużo zrobił i wiele powiedział już w marcu, więc wielkich rewelacji nie ma teraz co się spodziewać, jednak pytania o granice luzowania polityki monetarnej zawsze są aktualne. Czy Draghi da jakąś na nie odpowiedź? Pewno usłyszymy coś nowego na temat projekcji makroekonomicznych i inflacji, a ten wątek jest dla euro wyjątkowo ważny. Rynek nie spodziewa się po dzisiejszym EBC wielkich niespodzianek, co wcale nie oznacza, że ich nie będzie.

Ameryka rozpędza się przed piątkowymi danymi z rynku pracy, tzw. payrollsami, więc nie można spuścić jej z oka. Jak zawsze forpocztą oficjalnego raportu są dane ADP, które pojawią się dzisiaj wczesnym popołudniem. Kilku członków Rezerwy Federalnej zapowiedziało na czwartek swoje wystąpienia, a ponieważ od ostatniej serii wypowiedzi niewiele w gospodarce się zmieniło, więc ich ton nie powinien odbiegać od poprzedniej narracji.

Jeszcze kilka dni temu oczekiwania wobec dzisiejszego szczytu OPEC były niewielkie, ale ostatnio pojawiły się pogłoski, że jakeś porozumienie w sprawie zamrożenia produkcji jest jednak przygotowywane. Ma się podobno dołączyć do niego Iran, a to znaczy, że i Arabia Saudyjska wzięłaby w nim udział. Na razie nie wiadomo, ile jest w tym prawdy, ale rynek zaczął czekać na wyniki posiedzenia kartelu z dużym zainteresowaniem.

Funt przeżywa zmienne nastroje w zależności od wyników sondaży, które pokazują ostatnio na co najmniej równowagę pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami Brexitu. Dzisiaj wystąpienie publiczne zapowiedział Mark Carney, szef Bank of England. Jego stanowisko w sprawie Brexitu jest znane, ale ponieważ sytuacja jest cały czas niepewna i nie wiadomo, kto zwycięży, opinie tak prominentnych bankierów mają znaczenie dla funta.

Czytaj również:  Złoty silniejszy. Kurs euro testuje wsparcie na 4,22

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska