Draghi ma wszystkie karty w ręku

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Redukcja skupu obligacji konieczna, pytanie o ile i na jak długo. Szefowi EBC może nie zależeć by wzmocnić wspólną walutę. Ifo z Niemiec w centrum uwagi. Dane na temat PKB z Wielkiej Brytanii za III kwartał mogą wywrzeć większą presję na funta. Delikatne straty krajowej waluty.

Czekamy na konkrety

Wczorajszy dzień upłynął bez emocji. Inwestorzy bacznie oczekują na czwartkowe posiedzenie EBC. Są spore szanse, że poznamy dalsze losy programu QE od stycznia 2018. To, że ulegnie zmniejszeniu nie ulega dyskusji pytanie tylko w jakiej formie. Czy to będzie redukcja o 30 mld czy raczej 20 mld. Jest jednak spora szansa na to, że nie poznamy szczegółów dotyczących długości trwania programu. I byłoby to uzasadnione gdyż tak naprawdę nie wiadomo co wydarzy się w kolejnych miesiącach jak zachowa się choćby inflacja.

Wzrosty na euro wątpliwe

Teoretycznie więc powolne wychodzenie z luźnej polityki będzie argumentem pozytywnym dla euro. Ale może okazać się, że wcale nie do końca. Trzeba przyznać, że sama redukcja wynika raczej z powodów prawnych gdyż przekroczono by limity gdyby program trwał dalej w tej wysokości skupu aktywów. Dodatkowo mamy konferencję Mario Draghiego i kto stawia na jastrzębi ton może się bardzo rozczarować. Szef EBC już nie raz sygnalizował, że aprecjacja euro nie jest korzystna. Ma więc wszystkie karty w ręku by teraz schłodzić nieco głowy inwestorów trzymających długie pozycje we wspólnej walucie.

Ifo odpowie jaki jest sentyment

Dzisiaj całkiem ciekawy dzień pod kątem danych makro. O 10.00 poznamy indeks instytutu Ifo. Po ostatnim spadku tym razem oczekuje się utrzymania obecnego poziomu. Wynik w tych okolicach bez wątpienia pozwoli kontynuować dobry sentyment wokół lokomotywy europejskiej gospodarki. Jeśli przypomnimy sobie niedawne silniejsze odczyty produkcji przemysłowej i większy.

Kolejny gwóźdź do trumny funta?

O 10.30 kluczowe dane dla funta brytyjskiego. Pojawią się wstępne dane tempa wzrostu PKB za III kwartał. Poprzedni kwartał w ujęciu r/r oscylował wokół 1,5%. I był to najwolniejszy przyrost od prawie 4 lat. W tym kwartale prognozy zakładają spadek o 0,1%. Jeśli wynik okaże się jeszcze gorszy może to wywrzeć negatywną presję na brytyjskiej walucie.

Teoretycznie bez znaczenia

O 14.30 poznamy publikację dynamiki zamówień na dobra trwałe z USA. Prognoza zakłada utrzymanie poziomu 0,5%. Ruchy jednak na dolarze mogą być ograniczone, chyba, że wynik okaże się znacznie gorszy od prognoz.

Niewielka korekta ostatnich wzrostów

Krajowa waluta pozostaje od wczoraj stabilna. Niemniej widać korektę ostatniej fali aprecjacji krajowej waluty. EUR/PLN jest już powyżej 4,24. Kolejny spadek bezrobocia tym razem do poziomu 6,8% za wrzesień nie przyniósł umocnienia złotego.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl