Dzisiaj poznamy aktualizację ratingu Polski od Fitch. Dobre dane z Unii Europejskiej

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dzisiaj poznamy aktualizację ratingu Polski, analitycy nie spodziewają się zmian. Dobre dane z Unii Europejskiej i słabsze z Wielkiej Brytanii. Dziwne tąpnięcie kursu na srebrze.

Aktualizacja ratingu Fitch

Agencja ratingowa Fitch dokona dzisiaj aktualizacji ratingu Polski. Dotychczasowy wynik w tej agencji jest o stopień gorszy niż w najbardziej przychylnej nam Moody’s oraz stopień lepszy niż w sceptycznie podchodzącej do Polski S&P. We wszystkich trzech perspektywa ratingu jest stabilna. Analitycy spodziewają się dzisiaj utrzymania ratingu. Część z nich zwraca uwagę, że od poprzedniego przeglądu w styczniu lekkiej poprawie uległy prognozy makroekonomiczne na ten rok. W rezultacie możliwa jest poprawa nastawienia na pozytywne. Biorąc jednak pod uwagę nieznany wpływ obniżki wieku emerytalnego, niewielu analityków przewiduje taki obrót sprawy. Jak reagują waluty? Przeważnie poprawy ratingu wiążą się z umacnianiem walut. Gdyby zatem doszło do poprawy perspektywy można by się spodziewać umocnienia złotówki.

Produkcja przemysłowa w Europie

Od rana poznaliśmy dobre dane z Niemiec. Produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym rośnie o 0,5% – 1% powyżej oczekiwań. We Francji dane pokazały wzrost o 1,9% wobec oczekiwanego 0,5%. W Hiszpanii wzrost wyniósł 3% przy oczekiwanych 2%. Lepiej od oczekiwań wypadli również Czesi. Produkcja przemysłowa wzrosła o 8,1% wobec spodziewanych 3,5%, a sprzedaż detaliczna 5,7% przy oczekiwanych również 3,5%. Gorzej od oczekiwań było natomiast w Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa spadła o 0,2%, podczas gdy analitycy spodziewali się symbolicznego wzrostu w postaci 0,2%.

Dziwne tąpnięcie na srebrze

Dziś w nocy na rynku srebra doszło do zaskakującego spadku, który po chwili zdusił notowania tego metalu o 10%, po czym wrócił niemal do tego samego pułapu. Nie do końca znany jest powód takiego wydarzenia. Oficjalnie podawany jest błąd ludzki, tzw. gruby palec czyli przyciśnięcie zbyt dużej kwoty i potwierdzenie bez sprawdzenia. Problemem jest nie tylko to, że takie coś się wydarzyło, ale częstotliwość takich błędów ostatnio. Są one szczególnie kosztowne dla graczy z automatycznymi zleceniami zabezpieczającymi pozycję. W przypadku tak dużego ruchu z pewnością wiele takich zleceń się aktywowało powiększając skalę ruchu. Rynek walutowy jest na razie względnie odporny na takie działania przez dużą płynność, ale skoro zdarzyło się to na srebrze to mniej popularne waluty też mogą zanotować takie zjawiska.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – stopa bezrobocia,
  • 17:00 – USA – półroczny raport FED na temat polityki monetarnej.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl