EBC rozważa złagodzenie polityki pieniężnej. Czy euro będzie się osłabiać?

forex giełda

W tym tygodniu odbyły się ważne posiedzenia banków centralnych. Polscy analitycy przyglądali się przede wszystkim konferencjom NBP oraz EBC. Posiedzenie polskiego banku centralnego nie przyniosło zmian. Co więcej, oczekuje się, że nie nastąpią one co najmniej do połowy przyszłego roku. Za to ciekawe informacje dostarczyło posiedzenie EBC. Na koniec ubiegłego roku wydawało się, że europejski bank centralny będzie chciał zaostrzyć politykę pieniężną. Obecnie sytuacja wygląda całkowicie odwrotnie. EBC nie zadowala się wynikami inflacji ani wzrostem PKB w I kwartale br. Członkowie banku centralnego cały czas są świadomi ryzyk, które mają wpływ na strefę euro.

Oprócz Brexitu i spowolnienia wzrostu gospodarczego w Niemczech, w tym tygodniu wzrosło także napięcie na rynkach finansowych z powodu możliwości wprowadzenia kolejnych środków protekcjonistycznych w handlu ze strony USA. W tym przypadku sytuacja nie dotyczy Chin, ale Meksyku, a Donald Trump pokazuje, że naprawdę poważnie myśli o wojnach handlowych. Jeżeli inflacja w strefie euro będzie w dalszym ciągu niska i EBC odnotuje wzrost ryzyka w strefie euro lub gospodarce światowej, jest realna szansa, że złagodzi swoją politykę pieniężną. To może jednak nie pomóc euro na światowych rynkach walutowych, fundament wspólnej waluty europejskiej może się więc pogorszyć.

Złoty w tym tygodniu się umocnił i jego kurs w piątek rano był na poziomie 4,27 EUR/PLN. Eurodolar w tym czasie wynosił 1,13 EUR/USD.

AKCENTA CZ a.s.