EIT InnoEnergy i Santander Asset Management tworzą fundusz inwestycyjny w zakresie technologii klimatycznych

startup

Wczoraj podczas wydarzenia The Business Booster w Lizbonie ogłoszono, że Santander Asset Management (Santander AM) i EIT InnoEnergy uruchomią fundusz venture capital climate tech, który będzie inwestował w start-upy przyspieszające transformację energetyczną.

Santander AM i EIT InnoEnergy, ogłosiły porozumienie o współpracy w celu przyspieszenia transformacji energetycznej, rozwiązania problemu bezpieczeństwa energetycznego i rosnących cen energii w Europie poprzez skierowanie kapitału do najbardziej obiecujących start-upów działających w obszarze technologii klimatycznych z portfela EIT InnoEnergy.

Nowy fundusz zapewni prywatnym bankom i inwestorom instytucjonalnym środki do inwestowania w firmy na wczesnym etapie rozwoju, które pracują nad rozwiązaniami mającymi na celu uczynienie energii przystępną cenowo, dostępną i zrównoważoną. Spółki będą pochodzić przede wszystkim z istniejącego portfela EIT InnoEnergy, który obejmuje tak różne sektory jak gospodarka obiegu zamkniętego, energia odnawialna, magazynowanie energii, efektywność energetyczna, transport i mobilność, inteligentne budynki, miasta i sieci oraz wodór.

Santander AM będzie zarządzał portfelem funduszu. Banco Santander będzie pełnił rolę inwestora, a EIT InnoEnergy będzie współinwestował w nowe rundy start-upów i nadal będzie świadczył na ich rzecz usługi mające na celu ograniczanie ryzyka biznesowego oraz przyspieszenie realizacji projektów.

Inicjatywa będzie prowadzona przez zespół, który tworzą Santiago Gil, były szef VC w Enagas, Giovanni Bologna, który niedawno dołączył do Santander AM z funduszu VC Athos
oraz Jordi López, były szef działu rozwoju biznesu w EIT InnoEnergy, który teraz w pełni poświęci się wspólnemu przedsięwzięciu.

Elena Bou, dyrektor ds. innowacji w EIT InnoEnergy mówi: „Nowy fundusz uzupełni i wzmocni nasz istniejący ekosystem i ułatwi szybką alokację kapitału, aby przyspieszyć wprowadzanie na rynek przełomowych innowacji w dziedzinie technologii klimatycznych. Jest to sytuacja korzystna nie tylko dla naszych ponad 180 innowacyjnych firm, ale także dla funduszu. Posiadanie bezpośredniego dostępu do portfela InnoEnergy zapewnia funduszowi ciągły napływ interesujących projektów, który będzie kluczowy biorąc pod uwagę duży apetyt na tego typu aktywa.”

Borja Diaz-Llanos, szef działu inwestycji alternatywnych w Santander Asset Management dodaje: „To kolejny krok w walce ze zmianami klimatu w ramach naszego zaangażowania w globalną grupę Net Zero Asset Managers. Innowacje mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zerowego bilansu netto do 2050 roku. Dzięki tej inicjatywie chcemy zapewnić dodatkowy kapitał wielu start-upom o największym potencjale redukcji emisji.”

Fundusz ma być zgodny z art. 8 rozporządzenia SFDR, a dokumenty regulacyjne zostały już złożone i są zatwierdzane przez hiszpańskiego regulatora, CNMV.