Federalne Biuro Śledcze USA stworzyło fałszywego dostawcę usług telefonicznych celem przeprowadzenia tajnej światowej operacji, znanej jako Trojan Shield. Operacja rozpoczęła się w 2018 r. i angażowała ponad 9 000 funkcjonariuszy organów ścigania w 18 krajach. Jej cel był dwojaki: rozbicie zorganizowanych syndykatów przestępczych za pomocą dowodów uzyskanych z podsłuchów oraz szerzenie chaosu i nieufności wobec urządzeń szyfrujących w przestępczym podziemiu.
W ramach operacji utworzono fikcyjną firmę pod nazwą ANØM, która reklamowała telefony komórkowe, specjalnie zaprojektowane dla zapewnienia szyfrowania peer-to-peer, co rzekomo miało uniemożliwiać rządom i służbom odczytanie przechwyconych wiadomości lub rozmów. FBI i organy ścigania w Australii i Nowej Zelandii wykorzystywały tajnych funkcjonariuszy do rozpowszechniania informacji o ANØM w przestępczym półświatku. Modus operandi fałszywej firmy polegał na przyjmowaniu nowych użytkowników dopiero po ich weryfikacji przez dotychczasowych klientów. W ciągu dwóch lat na całym świecie pozyskano 10 000 użytkowników ANØM, a największą liczbę w Australii – około 1 500.
W dniu 8 czerwca 2021 r. we wszystkich zaangażowanych krajach, począwszy od Nowej Zelandii i Australii, przeprowadzono ponad 500 nalotów na przestępców, w wyniku których aresztowano 224 osoby. W samej Australii, w ramach operacji Ironside, w ciągu 24 godzin skonfiskowano ponad 45 mln dolarów w gotówce. FBI zapowiedziało, że wyniki operacji w skali światowej zostaną zaprezentowane w późniejszym terminie.
Australijski premier Scott Morrison opisał tajną operację jako „moment przełomowy w historii australijskich organów ścigania”, który „odbije się echem na całym świecie”.
Źródło: Portal IntelNews.org. z 08.06.2021 [za:] San Diego Union Tribune z 08.06.2021 r.
Autorzy: radca prawny Robert Nogacki, dr Marek Ciecierski
Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.