Francja poza euro? Bitcoin drożeje

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Opuszczanie strefy euro jest popularnym postulatem skrajnych partii politycznych w Europie. Teraz czas na Francję. Poznaliśmy szczegóły posiedzenia FED. Bitcoin rekordowo drogi.

Czarny scenariusz dla strefy euro

Wydawać by się mogło, że dla rynków walutowych trudno sobie wyobrazić gorsze zjawisko niż Brexit. Jak jednak nietrudno się domyślić wyobraźnia regularnie przegrywa z rzeczywistością. Udowodniła to kandydatka Frontu Narodowego w wyborach prezydenckich we Francji, Marine Le Pen. Zapowiedziała ona zdenominowanie długu Francji w lokalnej walucie po opuszczeniu Unii Walutowej. To, że kandydatka nie wyjaśniła jak zamierza doprowadzić do wyjścia ze wspólnej strefy walutowej to tylko jeden problem. Nie potrafi również powiedzieć jak zamierza skłonić posiadaczy obligacji by dokonali zmiany waluty w której ich zobowiązania są wyrażone. Co ciekawe waluta Francji ma być ściśle powiązana z euro z rzadkimi korektami. Jedno jest pewne, biorąc pod uwagę obecne sondaże i to co wydarzyło się w wyborach w ostatnich czasach nie można lekceważyć tej sytuacji.

Protokół z posiedzenia FED

Wczoraj poznaliśmy szczegóły grudniowego posiedzenia FED. To to spotkanie na którym doszło do podwyżki stóp procentowych. Wyraźnie w wypowiedziach widać oczekiwania kolejnych podwyżek stóp w 2017 roku. Rynek na razie spodziewa się 2-3 podwyżek.  Nie pojawiły się, żadne ważne dla rynków walutowych informacje. Nie może zatem dziwić brak reakcji na walutach. Było natomiast widać wzrosty na giełdach w USA.

Bitcoin powyżej 5000 złotych

Kryptowaluty trochę ostatnio przycichły. Sam bitcoin po osiągnięciu szczytów w 2013 roku miał słabszą passę. Rok 2016 był jednak wyjątkowo dobry. W przypadku ceny dolarowej jesteśmy właśnie w okolicach historycznych maksimów. Ponieważ kryptowaluta notowana jest na wielu giełdach wciąż trwają dyskusje, czy już przebito historyczne maksimum czy jeszcze nie. W przypadku ceny złotowej rekord padł już dawno, gdyż w 2013 roku podczas poprzedniej górki dolar nie kosztował w okolicach 3 złotych. Czy to znaczy, że znowu wraca zagrożenie odejścia od normalnych walut? Na razie z pewnością nic takiego w nadchodzących latach się nie wydarzy. Zjawisko to wciąż jest marginesem, aczkolwiek marginesem rozpalającym wyobraźnie wielu osób na świecie.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  1. 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  2. 16:00 – USA – raport ISM dla usług,
  3. 17:00 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl