Grudzień bez rajdu świętego Mikołaja. Trudny grudzień na giełdach

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Polski budżet pierwszy raz w historii ma w ogóle szansę zamknąć się plusem. Rajd świętego Mikołaja nie w tym roku. Wielka Brytania utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Dobra koniunktura ratuje budżet

Można nie lubić polityki gospodarczej rządu, ale trzeba przyznać, że nadwyżka w budżecie w listopadzie to pierwszy tak dobry wynik od początku roku. To czy ten dobry wynik powstał z powodu działań rządu, czy mimo nich to temat na osobną dyskusję. Faktem jest, że dobra koniunktura powoduje zwiększenie przychodów po stronie podatków. Niskie bezrobocie to także większe składki na ZUS. Te z kolei powodują, że dotacja z budżetu tak wysoka nie była konieczna. W grudniu zobaczymy czy nagle nie pojawią się wyrównania. Zakończenie roku na plusie byłoby bardzo dobrym sygnałem, że ni

Grudzień bez rajdu świętego Mikołaja

Pewną tradycją rynków finansowych jest rajd świętego Mikołaja. Pod tym pojęciem znajdują się grudniowe zwyżki na rynkach finansowych. Wynikało to z tego, że na koniec roku inwestorzy, a szczególnie fundusze podkupywały aktywa podnosząc ich cenę. Tym samym giełda i wyceny szły w górę. W tym roku nie tylko nie ma wzrostów, ale są nawet spadki. WIG20 zachowuje się na tle giełd zachodnich i tak wyjątkowo dobrze oscylując w okolicach 0. Niemieckie, francuskie, brytyjskie czy amerykańskie  parkiety w grudniu osiągnęły straty 5-10%.

Stopy w Wielkiej Brytanii bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami przy tak niestabilnej sytuacji politycznej na wyspach Bank Anglii nie zmienił sóp procentowych. Decyzja była jednogłośna. Główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,75%. Rynek walutowy zignorował tą publikację. Protokół z posiedzenia również nie wprowadził wiele nowego. Sytuacja funta posiada w tej chwili bardzo ważną zmienną w postaci Brexitu i do wyjaśnienia tej sytuacji nie należy spodziewać się silnych reakcji na inne dane.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – zamówienia na dobra,
  • 16:00 – USA – raport Uniwersytetu Michigan.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl