Ile kosztuje Wielkanoc i majówka nad polskim morzem?

Sopot polskie morze

Wielkanocnych i długiego majowego weekendu jest niemal stuprocentowe. Mimo dużej popularności wiosennego urlopu nad morzem, ceny hoteli i apartamentów pozostały na ubiegłorocznym poziomie. Za świąteczny pobyt w wysokim standardzie czteroosobowa rodzina zapłaci w granicach od około 1 tys. do nawet 3 tys. zł – wynika z analizy platformy rezerwacyjnej VacationClub.

Hotele w takich nadmorskich kurortach jak Świnoujście i Kołobrzeg są już teraz zarezerwowane w ponad 90 proc. Równie dużym zainteresowaniem turystów cieszą się apartamenty na wynajem. Z szacunków VacationClub wynika, że w nadbałtyckich miejscowościach Pomorza Zachodniego są one już zajęte w ponad 80 proc.

Bogata oferta Wybrzeża

Jak przyznaje Krystyna Wróblewska z VacationClub, liczba zainteresowanych wypoczynkiem nad Bałtykiem w tym okresie jest dużo większa, niż w podobnym czasie w zeszłym roku. – Z pewnością spore znaczenie ma wyjątkowo późny termin tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Druga połowa kwietnia to czas, gdy pogoda sprzyja wypoczynkowi na plaży – wyjaśnia Krystyna Wróblewska.

Duże zainteresowanie świątecznymi wyjazdami to także zasługa samych hotelarzy, którzy z roku na rok poprawiają swoją ofertę. —  Gościom hotelowym oferuje się coraz więcej sposobów na zabawę i relaks. Mają oni możliwość skorzystania między innymi z nowoczesnych i przestronnych stref SPA & Wellness, aquaparków czy z bogatych programów dodatkowych atrakcji i animacji — wylicza ekspertka VacationClub.

W okresie świątecznym dodatkowym magnesem dla wielu przyjezdnych może być komfort spędzania Świąt Wielkanocnych bez konieczności długotrwałych kuchennych przygotowań. — Goście doceniają możliwość spędzenia tego czasu z najbliższymi, nie przejmując się porządkami świątecznymi w domu. Tutaj o wszystko zadba obsługa hotelowa — podkreśla z kolei Kinga Łata, dyrektor operacyjna sieci Zdrojowa Invest & Hotels.

Nie bez znaczenia jest także pogoda. Meteorolodzy zapowiadają w tym okresie temperatury nad polskim Bałtykiem oscylujące w okolicach 20 stopni Celsjusza.

Stały poziom cen

Dobrą wiadomością dla wiosennych urlopowiczów z pewnością będzie poziom cen w hotelach i apartamentach na wynajem. Ten nie zmienił się zasadniczo od ubiegłego roku. Za pakiet pobytowy w hotelu na wielkanocny weekend dla czteroosobowej rodziny (dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci) trzeba w tym roku zapłacić średnio 3,2 tys. złotych w Kołobrzegu oraz około 3,4 tys. złotych w Świnoujściu. Mowa o pobycie w co najmniej czterogwiazdkowym hotelu z pełnym wyżywieniem (śniadania i obiadokolacje).

Taniej, choć bez wyżywienia, kosztuje w tym roku wielkanocny pobyt w apartamencie na wynajem. Jak wynika z wyliczeń platformy rezerwacyjnej VacationClub, świąteczny weekend w Kołobrzegu to wydatek około 1 tys. – 1,5 tys. złotych. W Świnoujściu natomiast co najmniej od 1,2 tys. do 1,7 tys. złotych. Przedstawione ceny dotyczą apartamentu w hotelowym standardzie (zawierającym pościel i ręczniki hotelowe, darmowy Internet WiFi, a także bezpłatny dostęp do siłowni, Kids Clubu oraz stref SPA z basenami i saunami).

Majówka równie popularna

W tym roku Wielkanoc wypada zaledwie na tydzień przed długim weekendem majowym. Hotele nie odnotowują jednak trendu zwiększonej popularności dwutygodniowych pobytów wielkanocno-majówkowych. Większym za to zainteresowaniem cieszy się druga połowa tego okresu, czyli od 1 do 5 maja: — Już teraz widzimy, że na samą tzw. Majówkę urlopowiczów nad Bałtykiem nie zabranie. Goście zdecydowanie częściej decydują się na pobyt albo w święta, albo w długi weekend. Rezerwacje, które rozpoczynają się w Wielkanoc, a kończą po majówce, zazwyczaj dokonywane są z dużym wyprzedzeniem — mówi Krystyna Wróblewska. I dodaje: — W przypadku wypoczynku majowego mamy raczej do czynienia z krótszym oknem rezerwacyjnym. Coraz bardziej popularne stają się krótkie i spontaniczne wyjazdy  – dodaje.