Imigranci na świąteczne zakupy wydadzą trzykrotnie mniej niż Polacy

zakupy sklep pieniądze wydatki

Imigranci przebywający w Polsce planują przeznaczyć na świąteczne wydatki średnio 470 złotych, czyli trzykrotnie mniej niż przeciętny Polak wynika z badania „Migranci – Boże Narodzenie w Polsce” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Imigranci na świąteczne zakupy wydadzą trzykrotnie mniej niż Polacy

Badanie pokazało, że blisko co trzeci cudzoziemiec (30%) przebywający obecnie w Polsce zamierza przeznaczyć na zakupy spożywcze, prezenty oraz podróże związane ze świętowaniem Bożego Narodzenia kwotę w przedziale od 101 do 500 złotych, jedynie co czwarty imigrant (25%) przewiduje większe wydatki. Warto podkreślić, że co dziesiąty badany (9%) wyda w tym okresie mniej niż 100 złotych, podobny odsetek imigrantów nie planuje żadnych wydatków świątecznych.

Na obchody Bożego Narodzenia w Polsce imigranci planują przeznaczyć średnio 470 złotych. Z kolei z badania, zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich przez firmę badawczą Minds&Roses, wynika, że statystyczny Polak planuje wydać w czasie nadchodzących świąt 1490 złotych, czyli ponad trzykrotnie więcej niż przebywający w naszym kraju cudzoziemiec.

„Możemy mówić o skromnych świętach Bożego Narodzenia migrantów w naszym kraju. Mimo, że większość obcokrajowców w Polsce pracuje i zarabia, to wielu z nich woli zaoszczędzić na wydatkach świątecznych, aby wysyłać więcej pieniędzy swoim rodzinom, które pozostały w krajach rodzinnych. To bardzo istotne w przypadku przede wszystkim uchodźców z Ukrainy, którzy, jak pokazują nasze badania, nie tylko wspierają swoich bliskich w Ukrainie, ale także chętnie przekazują pieniądze na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy albo na zbiórki pomocowe dla ukraińskich żołnierzy” – komentuje wyniki badania Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL.wykres

Dla większości imigrantów będą to już kolejne święta spędzone w Polsce

Według raportu tylko 28% obcokrajowców przebywających w Polsce będzie obchodzić święta Bożego Narodzenia w naszym kraju po raz pierwszy. Natomiast co trzeci obcokrajowiec (33%) spędzi święta w Polsce po raz drugi, a 39% co najmniej po raz trzeci.

„Widzimy, że dla ponad 2/3 cudzoziemców przebywających w naszym kraju będą to już kolejne z rzędu święta Bożego Narodzenia w Polsce. Świadczy to o tym, że coraz więcej migrantów zatrzymuje się nad Wisłą na dłużej, integruje się z polskim społeczeństwem, lepiej rozumie nasze tradycje, także te świąteczne” – podkreśla prof. Mariusz Kowalski ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.wykres

Które dania tradycyjnej kuchni polskiej znajdą się na świątecznym stole imigrantów?

Wśród ulubionych potraw tradycyjnej polskiej kuchni bożonarodzeniowej cudzoziemcy wymienili przede wszystkim pierogi z kapustą i grzybami, na które wskazało 28% respondentów. Z kolei 26% badanych przyznało, że ze wszystkich dań świątecznych preferuje zupę grzybową. W czołowej piątce najchętniej wybieranych przez imigrantów potraw jest również kutia (26%), popularna zarówno w kuchni polskiej, jak i ukraińskiej, a także sernik (26%) i makowiec (26%). Natomiast tradycyjny polski barszcz z uszkami przypadł do gustu jedynie co dziesiątemu cudzoziemcowi (11%), podobnie jak bigos (11%) czy ryba w galarecie (10%).

Badanie sondażowe Migranci – Boże Narodzenie w Polscezostało przeprowadzone w dniach 30 listopada – 11 grudnia 2023 roku przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział 506 obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Uzbekistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu oraz Bośni i Hercegowiny, którzy pracują lub studiują w Polsce.