Jak inwestować w złoto? Inwestowanie w złote monety i sztabki

złoto

Lekcja dla początkujących inwestorów.

Inwestowanie w złoto to sposób na ochronę kapitału przed inflacją, a także metoda dywersyfikacji portfela inwestycyjnego opartego również o inne aktywa. Nabywając kruszec królewski, nie trzeba w większości przypadków uiszczać podatku VAT, podatku dochodowego i podatku PCC, co sprawia, że takie lokowanie własnych zasobów staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Zwrócić uwagę należy również na dynamiczny wzrost wartości złota, które pod koniec 2024 roku może kosztować za uncję nawet 2100 USD! W jaki sposób warto zatem inwestować w złoto? Z artykułu dowiesz się kilku przydatnych informacji o złotych monetach bulionowych i szczerozłotych sztabkach.

Inwestowanie w monety bulionowe

Jednym z produktów inwestycyjnych w złocie są monety bulionowe. Mowa o numizmatach, które wybijane są przede wszystkim przez mennice zrzeszone w prestiżowej organizacji LBMA. Monety te swoją wartość opierają na próbie czystości kruszcu, a także na jego wadze. Występują w różnych rodzajach i nie stanowią numizmatów kolekcjonerskich – ich nakład nie jest ograniczony, a cena zależy od popytu. Oznacza to, że są dostępne w ofertach licznych dealerów złota oraz w certyfikowanych mennicach takich jak Mennica Skarbowa z oddziałami stacjonarnymi we wszystkich dużych miastach Polski. O czym warto pamiętać przy inwestowaniu w monety bulionowe? Poznaj 10 faktów!

5 faktów ważnych przy inwestowaniu w złote monety bulionowe

  1. Do najpopularniejszych złotych monet bulionowych zaliczyć można: Wiedeńskich Filharmoników, Krugerrand, Amerykańskiego Bizona, Kanadyjski Liść Klonowy, monetę Britannia, Amerykańskiego Orła, Australijskiego Kangura czy Chińską Pandę.
  2. Wartość monet bulionowych określa próba złota (najwyższą jest 999.9), a także gramatura kruszcu np. 1/10 uncja złota; 1/4 uncja złota; 1/2 uncja złota; 1 uncja złota.
  3. Ceny złotych monet bulionowych w 2023 kształtowały się na poziomie od kilkuset złotych za monetę 1/25 uncji złota do przeszło 8 tysięcy za numizmat 1-uncjowy.
  4. Monety bulionowe najlepiej kupować z certyfikowanych mennic, które współpracują z producentami – mennicami i rafinerami – zrzeszonymi w organizacji LBMA. Jest to gwarancja autentyczności kupowanego złota inwestycyjnego.
  5. Każdy, kto nie chce uiścić podatku VAT przy zakupie monety bulionowej, musi pamiętać o kilku zasadach: 1) moneta nie może być starsza niż numizmaty wybijane przed 1800 rokiem; 2) moneta musi mieć nominał tj. musi być legalnym środkiem płatniczym w kraju wybicia; 3) próba czystości monety bulionowej musi być równa lub wyższa wartości 900; 4) nabyta moneta bulionowa musi być zdobyta po cenie nie wyższej, niż 80% rynkowej wartości kruszcu zawartego w monecie.

Inwestowanie w złote sztabki

Drugim produktem inwestycyjnym w złocie są oczywiście złote sztabki, których wartość może być znacznie wyższa od wartości monet bulionowych. Produkowane są one przez uznane w świecie mennice i doskonale sprawdzają się przy zabezpieczaniu przed inflacją domowego budżetu czy przy dywersyfikacji rozbudowanych portfeli inwestycyjnych. Co warto zatem wiedzieć  o złotych sztabkach przed ich zakupem?

5 faktów ważnych przy inwestowaniu w złote sztabki

  1. Autentyczne sztabki złota posiadają akredytację LBMA. Mają na swojej powierzchni wytłoczoną nazwę mennicy, wagę, próbę, a także numer seryjny oraz znak certyfikacyjny.
  2. Wartość sztabek złota zależy od ich wagi i próby złota (na ogół wynosi ona 999.9). W sprzedaży znaleźć można m.in.: sztabkę złota 2 g; sztabkę złota 20 g; sztabkę złota 50 g; sztabkę złota 100 g; sztabkę złota 250 g; sztabkę złota 1 kg.
  3. Cena sztabek złota zaczyna się od kilkuset złotych, a kończy na przeszło 260 tys. złotych!
  4. Sztabki złota można kupić również w specjalnych zestawach sztabek. Dla przykładu Mennica Skarbowa oferuje: 10 x 1 g sztabka złota MultiDisc; 10 x 1 g Sztabka złota SmartPack czy 100 x 1 g Sztabka złota CombiBar.
  5. Aby nie musieć płacić podatku VAT przy zakupie sztabek złota, muszą one być zaliczane do złota wysokich prób. Mowa o próbie nie niższej niż 995.

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.