Praca w IT kusi przede wszystkim wysokimi zarobkami oraz atrakcyjnymi benefitami. Jak wynika z danych branżowego portalu No Fluff Jobs, widełki płacowe na stanowisko Senior Java Developera kształtują się na poziomie od 12 do nawet 18 000 zł netto na kontrakcie B2B. Branża informatyczna nie należy jednak do najłatwiejszych, w związku z czym warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które przydadzą się szczególnie osobom będącym na początku swojej kariery zawodowej.

Sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie rynku

Wybór ścieżki, w jakiej masz się rozwijać powinien być przede wszystkim kierowany tym, co lubisz i czym tak naprawdę chcesz się zajmować. Do tego warto być też na bieżąco z potrzebami rynku i sprawdzać, jakie technologie są najlepiej płatne i których warto się uczyć. Obecnie bez problemu znajdziesz takie informacje w sieci, przykładowo w najnowszym raporcie wynagrodzeń opracowanym przez No Fluff Jobs, z którego dowiesz się m.in. że wśród technologii backendowych najlepiej płatną jest Spring, a we frontendzie króluje obecnie Angular. Dane te są aktualizowane co kwartał, dlatego możesz na bieżąco śledzić, co się dzieje na rynku pracy.

Szukaj wskazówek w internecie

Brzmi jak banał, ale rzeczywiście tutoriale w internecie mogą być Twoim kluczem do sukcesu. Obecnie wielu doświadczonych specjalistów chętnie dzieli się swoją wiedzą na forach dyskusyjnych, blogach i innych. Powstaje coraz więcej darmowych kursów online i ciekawych materiałów wideo, z których można się wiele nauczyć. Wskazówki te nie dotyczą tylko nauki danej technologii, ale często poświęcone są właśnie rekrutacji czy też pierwszej pracy w IT. Warto posłuchać rad od osób, które mają doświadczenie w tym zakresie, ponieważ może Ci to znacznie ułatwić znalezienie wymarzonej pracy. Jednym z takich miejsc, które z pewnością warto śledzić jest strona założona przez No Fluff Jobs: “Juniors. Początki w IT bez ściemy”, gdzie znajdziesz dziesiątki ciekawych materiałów stworzonych z myślą o osobach, które właśnie zaczynają swoją karierę w branży.

Czytaj również:  "Test Przedsiębiorcy" budzi obawy

Bądź na bieżąco z aktualnymi ofertami pracy

Początki nie zawsze są łatwe, a znalezienie pierwszej pracy wymaga czasem sporo cierpliwości. Warto zatem stale przeglądać branżowe portale, takie tak chociażby wspomniany wyżej No Fluff Jobs, który został stworzony właśnie z myślą o IT. Znajdziesz tam same ważne informacje, takie jak stos technologiczny, wielkość firmy oraz projektu, benefity, nawet oferowane wynagrodzenie. Aby nie ominąć żadnej oferty, możesz też zapisać się do subskrypcji interesujących Cię ofert pracy, a także dołączyć do grup na Facebooku, gdzie będziesz na bieżąco informowany, jeśli tylko pojawi się coś nowego.

Sprawdź informacje na temat potencjalnego pracodawcy

Jeszcze przed rozsyłaniem CV, powinieneś się zastanowić, gdzie tak naprawdę chciałbyś pracować. Czy wolisz duże korporacje, czy raczej małe startupy? Jakie masz oczekiwania wobec pracodawcy i co jest dla Ciebie na tę chwilę najważniejsze? Pracownicy IT mają spore możliwości, dlatego nawet jeśli w danym momencie nie widzisz dla siebie nic odpowiedniego, warto czasem poczekać, aby za chwilę znaleźć coś, co rzeczywiście będzie Ci odpowiadać. Aby nie brać pracy w ciemno, jeszcze przed pójściem na rozmowę, sprawdź na stronie danej firmy zakładkę “Kariera” lub “Zespół”, a także przejrzyj prowadzone przez nią kanały w mediach społecznościowych. To pozwoli Ci choć trochę ocenić, czy pasujesz do ducha danej organizacji.

Jeśli zdecydowałeś się rozpocząć przygodę w branży IT – niewątpliwie był to dobry wybór. Szukając nowych wyzwań zawodowych, pamiętaj o sprawdzonych poradach i wskazówkach doświadczonych kolegów, nie bój się zadawać pytań i absolutnie nie poddawaj się podczas poszukiwania pierwszej pracy. Początki nie zawsze bywają łatwe, ale jeśli chodzi o IT – możesz mieć pewność, że Twoja wiedza, umiejętności oraz chęć rozwoju szybko zostaną docenione.