Poprawa sentymentu rynkowego

0

Pomimo ostrzeżeń Stanów Zjednoczonych dotyczących nałożenia kolejnych taryf na chińskie produkty ubiegły tydzień przyniósł poprawę sentymentu rynkowego. Największe indeksy giełdowe zanotowały solidne wzrosty. Za oceanem indeks S&P500 zyskał w skali tygodnia 1,50%, DJIA 2,30%, a indeks giełdy Nasdaq wzrosł o 1,79%. W Europie indeksy również były koloru zielonego. Niemiecki DAX osiągnął wynik na poziomie 0,36%, francuski CAC40 0,99%, a brytyjski FTSE100 zakończył tydzień 0,58% na plusie. Warto również zwrócić uwagę na odczyt CPI w USA, który wskazał dalszy wzrost inflacji osiągając wynik 2,9% rdr.

Pomimo poprawy globalnego sentymentu Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie rozpieszczała inwestorów. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w przeciągu tygodnia 0,17%, największe spółki wzrosły o 0,24%, a indeksy mniejszych i średnich przedsiębiorstw sWIG80 i mWIG40 zakończyły tydzień z wynikami, odpowiednio, -0,97% i 0,31%. W ubiegłym tygodniu zakończyło się kolejne posiedzenie RPP, który obyło się bez żadnego zaskoczenia – Rada postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a przekaz był mocno gołębi.

W tym tygodniu czeka nas sporo odczytów z krajowego podwórka. We wtorek opublikowane zostaną dane z rynku pracy – przeciętne wynagrodzenie oraz zatrudnienie, w środę poznamy produkcję przemysłową i inflację PPI, a w piątek sprzedaż detaliczną. Na globalnych rynkach warto zwrócić uwagę na produkcję przemysłową z USA we wtorek i inflację CPI dla strefy euro oraz Wielkiej Brytanii w środę. Bardzo istotnym może okazać się prezentacja półrocznego raportu dotyczącego polityki monetarnej Fed, który zostanie zaprezentowany przez Jerome’a Powella we wtorek przed Kongresem.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

Czytaj również:  Przegląd wydarzeń następnego tygodnia: 15-21 VII