Jakie dochody są akceptowane przez pożyczkodawców?

Jakie dochody są akceptowane przez pożyczkodawców?

Jakie dochody są akceptowane przez pożyczkodawców?Źródło dochodów jest podstawowym kryterium zdolności kredytowej. A jego brak uniemożliwia uzyskanie pożyczki. Dochód jest bowiem niezbędnym zabezpieczeniem tego, że zostanie ona spłacona. I z reguły związany jest on z pracą zarobkową, chociaż często nie jest ona jedynym źródłem środków finansowych, jakimi dysponujemy. Jakie są inne źródła dochodu, które pożyczkodawca akceptuje i na ich podstawie udziela kredytu?

Pożyczki pozabankowe, pomimo tego, że są łatwiejsze w uzyskaniu niż pożyczki bankowe, nie mogą być przyznane osobom, które nie posiadają żadnych dochodów. Nie jest to jednak równoznaczne z koniecznością posiadania stałej pracy, ponieważ źródła dochodu mogą być różne. Jakie?

Rodzaje dochodów akceptowanych przez firmy pożyczkowe

Na początku warto zaznaczyć, że różne firmy pożyczkowe stosują odmienne kryteria dochodowe. I to, że w jednej instytucji akceptowane są dane źródła dochodów, wcale nie oznacza, że w drugiej będzie tak samo. Z tego powodu warto sprawdzać na stronach internetowych pożyczkodawców, jakie warunki oferują w tej kwestii.

Natomiast ogólnie za źródło dochodu można uznać:

  • każdy rodzaj zatrudnienia (w tym umowa zlecenie, umowa o dzieło oraz własna działalność gospodarcza)
  • emeryturę
  • rentę
  • środki uzyskane z tytułu wynajmu nieruchomości
  • stypendia naukowe

To jednak nie wszystko. Istnieją bowiem firmy pożyczkowe, które nie wnikają w to, jakie jest źródło dochodów, ważne jednak, aby były one regularne. W ten sposób każde wpływy na konto bankowe traktowane są jako potwierdzenie dochodu. Na tej zasadzie dostępna jest pożyczka dla bezrobotnych, gdzie np. rodzice czy bliska rodzina wspiera kogoś finansowo i przelewa systematycznie na jego konto określone kwoty pieniędzy itd.

W tym przypadku istotne są wpływy na konto, które w oczach firmy pożyczkowej potwierdzają zdolność kredytową klienta do spłaty zobowiązania. Pamiętajmy o tym, że zgodnie z prawem alimenty, renty socjalne czy świadczenia typu 500 plus nie zaliczają się do dochodów. Z pewnością jednak pozyskiwane w ten sposób środki nie zaszkodzą naszej zdolności kredytowej.

Pożyczki dla bezrobotnych – jak sprawdzane są dochody?

Procedura weryfikacji dochodów pożyczkobiorcy również przebiega inaczej w zależności od konkretnej firmy. Czasami konieczne jest przesłanie skanów odpowiednich dokumentów potwierdzających istnienie dochodu np. umowy o dzieło czy druku RMUA, który potwierdza otrzymywanie renty lub emerytury.

Niektóre placówki, takie jak Freezl.pl, które udzielają pożyczek online, oferują szybsze i wygodniejsze rozwiązania. Są nimi weryfikacja konta bankowego poprzez zalogowanie się na nie za pomocą specjalnej aplikacji albo w innych przypadkach okazanie wyciągu bankowego wykazującego wpływy środków na konto z ostatnich kilku miesięcy.

Niekiedy firmie wystarczy deklaracja klienta o dochodach, jednak w takiej sytuacji przydatna jest pozytywna historia kredytowa. Co istotne, w wielu sytuacjach ocena zdolności kredytowej klienta jest całkowicie indywidualna i składa się na nią wiele czynników. Prawda jest jednak taka, że sami pożyczkobiorcy powinni mieć świadomość tego, że bez dochodów trudno będzie im spłacić pożyczkę, która nie jest pomocą charytatywną, a usługą finansową i trzeba będzie ją zwrócić.