Jeszcze niedawno wydawało nam się niemożliwe, dziś jest codziennością. Jak sieć zrewolucjonizowała nasze życie?

telefon social media

Chociaż z internetu korzystamy od lat, jeszcze do niedawna robiliśmy to głównie w celu poszukiwania informacji i dzielenia się z innymi swoimi pasjami. Niektórzy dokonywali okazjonalnych zakupów online, czy korzystali z różnych form rozrywki. W miarę rozwoju technologii ilość rzeczy załatwianych przez internet zaczęła wzrastać. Proces ten przyspieszyła również pandemia. Dzisiaj możemy online załatwić prawie wszystko, nawet to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. 

Złożenie deklaracji podatkowej

Obecnie przez internet nie tylko zrobimy większość zakupów, zamówimy różnego rodzaju usługi, ale też załatwimy sprawy urzędowe, które wcześniej niejednokrotnie przyprawiały nas o ból głowy. Nie jest tajemnicą, że to właśnie urzędy są tymi instytucjami, do których ludzie chodzą niechętnie ze względu na kolejki, czy opieszałość urzędników. Teraz można już składać wnioski i podania do wielu urzędów, w różnych sprawach przez internet. Roczną deklarację, którą obecnie jest PIT 2020/2021 online złożymy również bez problemu. Ci natomiast, którzy korzystają z możliwości sporządzania jej przez Urząd Skarbowy, mogą online sprawdzić, czy wszystko się zgadza i zaakceptować, lub dokonać korekty.

Praca i nauka

Pracą i nauką przez internet jeszcze niedawno zajmowali się tylko nieliczni. Teraz online pracują wszyscy, którzy mogą to robić. Wiadomo, że są zawody, których w taki sposób wykonywać się nie da. Okazuje się jednak, że coraz więcej profesji przechodzi na pracę zdalną – nawet takich, które jak może się wydawać, trudno byłoby wykonywać przez internet, np. lekarze. Nauczyciele obecnie coraz częściej pracują również bez wychodzenia z domu, z pomocą kamerki internetowej prowadząc lekcje. Jeszcze niedawno byłoby to nie do pomyślenia i dzisiaj również czasem budzi sprzeciw, ale jak widać, jest to możliwe. Przez internet pracuje wiele firm, a managerowie za pomocą nowoczesnych systemów mogą wszystkim bez problemu zarządzać. Online buduje się bezpieczne bazy danych, dzięki którym już nie trzeba przechowywać dokumentacji papierowej.

Korzystanie z kultury

Dzięki internetowi do lamusa powoli odchodzą płyty CD, czy inne tego typu dyski z muzyką i filmami. Książki ciągle są drukowane, ale coraz więcej osób przechodzi na te w formie elektronicznej. Dostęp do muzyki poprzez różne aplikacje (za odpowiednią opłatą) stał się powszechny. W sieci można obejrzeć dowolny film na jaki nam przyjdzie ochota, lub pograć w gry komputerowe.

Internet stał się centrum życia na całym globie i trudno dzisiaj wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego. Korzystamy z niego praktycznie w każdej dziedzinie i wszystko wskazuje na to, że nowoczesna technologia 5G jeszcze bardziej zrewolucjonizuje nasze życie. To, co mamy teraz jest jedynie preludium do internetu rzeczy, który przyniesie prawdziwą rewolucję.

Inne sprawy, które załatwimy przez internet

Oprócz spraw urzędowych, które obecnie w znacznej części możemy załatwić przez internet, są też inne, które do tej pory zajmowały sporo czasu, a w tej chwili do ich realizacji wystarczy kilka kliknięć. Do takich należą:

  • wnioskowanie, przyznawanie i otrzymywanie na konto pożyczek,
  • zapisy do lekarzy, czy udzielanie przez nich porad przez internet,
  • realizowanie recept w aptekach internetowych,
  • zamawianie usług, np. taksówki poprzez aplikację mobilną,
  • zakupy – począwszy od artykułów spożywczych, aż po rzeczy wielkogabarytowe np. meble.