W dziesiątej, jubileuszowej edycji nagrody NEW@POLAND Kapituła Nagrody, złożona z przedstawicieli świata nauki i biznesu w tym, profesorów: Michała Golińskiego, Michała Kleibera, Andrzeja K. Koźmińskiego, Witolda Orłowskiego oraz władz Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan postanowiła przyznać Nagrodę NEW@POLAND dla Poczty Polskiej za projekt Mobilny Listonosz.
Mobilny Listonosz, dzięki najnowszym urządzeniom i rozwiązaniom technologicznym umożliwia oferowanie usług z listy POS- Point of Sale przez listonoszy. Platforma wykorzystuje ponad 20 tysięcy tabletów z systemem operacyjnym MS Windows, a swoim zasięgiem obejmuje cały kraj – jest dostępna wszędzie tam, gdzie docierają listonosze.
Poczta Polska świadczy usługę elektronicznego potwierdzania odbioru z wykorzystaniem tabletów przy użyciu dedykowanej aplikacji Mobilny Listonosz od 1 marca 2016 roku. W ramach tego projektu listonosze w całym kraju otrzymali urządzenia mobilne podłączone do internetu, dzięki którym informacja o statusie przesyłki i jej doręczeniu przekazywana jest w czasie rzeczywistym do nadawcy. Poczta planuje stopniowe rozbudowywanie aplikacji „Mobilny Listonosz”. W niedalekiej przyszłości stanie się platformą skupiającą wiele innowacyjnych usług Poczty Polskiej. Obecnie oprócz przesyłek z elektronicznym potwierdzaniem odbioru (EPO) na urządzeniach mobilnych można rejestrować kary SIM. Realizacja kontraktu na obsługę polskich sądów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych to kolejny krok w kierunku pełnienia przez Pocztę Polską roli głównego operatora cyfrowego. Spółka dysponuje odpowiednimi, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz siecią placówek mogących wspierać administrację w procesie cyfryzacji usług publicznych.
Jury wyróżniło również projekt Managed Security Services (MSS) czyli regularny monitoring podatności w systemach IT firmy CYBERCOM Poland. W odpowiedzi na rosnącą skalę cyberzagrożeń, Cybercom Poland stworzył usługę kompleksowych, dogłębnych testów bezpieczeństwa, wykonywanych regularnie według rocznego planu. Takie podejście pozwala stale zabezpieczać sieć oraz infrastrukturę klienta, bez konieczności dużego zaangażowania czasowego i finansowego z jego strony.
Nagrodę NEW@POLAND ustanowił przez Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN w celu promowania działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego i technologicznej innowacyjności, skupiając się na projektach, które w największym stopniu zmieniają sposób organizacji państwa i oferowania usług publicznych, przyczyniając się do rozwiązywania ważnych problemów społecznych i poprawy jakości relacji państwa z obywatelami.
Nagrodę wręczyli Cristiano Pinzauti, przewodniczący jury nagrody oraz Piotr Marczuk, prezes ZPTC Lewiatan. Gala nagrody odbyła się podczas VII Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.