Już za tydzień ponownie ocenimy kondycję rynku pracy w USA

dolar forex

Przyszły, skrócony tydzień wydaje się być interesujący pod kątem publikacji makro. Uwaga będzie głównie skupiona na raporcie NFP ale oprócz tego rynek otrzyma dane na temat inflacji w strefie euro oraz paczkę danych PMI dla Europy oraz Chin a także wyniki ISM dla USA. RPP ponownie podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych – tu jednak zmian nie powinniśmy oczekiwać mimo, że inflacja CPI spadła w marcu do 1,9 proc. i znalazła się pierwszy raz w celu NBP od ponad trzech lat.

Rynek chce się dowiedzieć, czy amerykański rynek pracy wciąż się ochładza. Oceniany będzie zatem comiesięczny raport NFP ale również pod uwagę brana będzie ankieta JOLTS (wskazująca popyt na pracę i rotację pracowników) a także prywatny ADP. Rynek zatem będzie już wcześniej pozycjonował się pod piątkową publikacje.

Przypomnijmy, że w lutym utworzono 275 tys. nowych miejsc pracy, znacznie więcej niż oczekiwano i więcej niż potrzeba być zapewnić pracę rosnącej populacji w wieku produkcyjnym (to ok. 100 tys.). Sama cyfra nie pokazuje jednak pełnego obrazu rynku pracy. Warto zwrócić uwagę, że wzrost w poprzednich dwóch miesiącach został zrewidowany w dół o łącznie 167 tys. Dodatkowo za dobrym wynikiem lutowym stała łagodna pogoda, która zwiększyła zatrudnienie. W danych widać również, że od pewnego czasu dość duża część nowych miejsc pracy znajduje się w sektorze rządowym.

Marcowy wynik prawdopodobnie będzie dość solidny. Prognozy wskazują wynik na poziomie 215 tys. Jeśli taki rezultat zobaczymy będzie to świadczyło o tym, gospodarka amerykańska jest daleka od recesji. Z drugiej strony wynik gorszy od lutowego będzie świadczyć, że rynek pracy traci impet a mocny wzrost gospodarczy w II połowie 2023 roku raczej nie zostanie powtórzony.

Łukasz Zembik Oanda TMS Brokers