Kapitał wraca do USA, dolar się umacnia

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Po słabszych danych ze Starego Kontynentu inwestorzy przenoszą swoje środki za ocean. Dzisiaj ważne dane na temat nowo utworzonych miejsc pracy w USA.

Dolar znów się umacnia

Rynki czekają już na dzisiejsze dane w sprawie nowoutworzonych miejsc pracy w USA. Inwestorzy najwyraźniej są dobrej myśli, bo już wczoraj wykorzystali trochę słabsze dane z Europy, by przenosić kapitał na drugą stronę oceanu. Umocnienie dolara względem euro o ćwierć centa nie jest czymś niecodziennym. To, co jest ważne w tej historii to fakt, że kapitał, by przepłynąć na drugą stronę oceanu, musiał stąd zniknąć. Znikał z większości rynków naszego regionu. Wczoraj słabszy dzień zanotował nie tylko złoty, ale również czeska korona i forint. Spadki względem dolara były oczywiście proporcjonalnie silniejsze niż względem euro.

Niemcy wygrywają z inflacją

Niemiecka gospodarka z inflacją radzi sobie lepiej niż piłkarze na Euro. Wczorajsze dane pokazują spadek z 2,5% do poziomu 2,3%. Należy pamiętać, że to i tak jeden z najwyższych odczytów w tym kraju od niemal dekady. Z drugiej strony jest to wynik spokojnie mieszczący się w celu inflacyjnym. Jest to również bardzo dobra wiadomość dla decydentów polityki monetarnej strefy euro. Brak presji ze strony głównej lokomotywy Unii na podwyżki stóp procentowych pozwala zachować dalej obecny status quo.

Problemy Hiszpanii

Wczorajsze dane wyglądać mogły na potencjalnie bardzo dobre. Zobaczyliśmy 19,6% wzrostu sprzedaży detalicznej. Problem w tym, że w zeszłym roku był to spadek o 19%. Wartości tych się jednak nie dodaje, a kolejno mnoży, co powoduje, że w dwa lata mieliśmy efektywnie łączny spadek o 3%. Oznacza to, że kraj ten w dalszym ciągu nie wyszedł jeszcze na zero po covidzie. Potwierdza to zresztą wiele dodatkowych czynników, jak przeszło 15% bezrobocie, które spada bardzo powoli, czy kurczący się produkt krajowy brutto. To wszystko dzieje się przy inflacji przekraczającej średnią unijną. Kraje z południa kontynentu są powodem, przez który EBC ma związane ręce w kwestii polityki monetarnej.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych należy zwrócić uwagę na:

11:00 – Polska – wstępny odczyt inflacji,

14:15 – USA – raport na temat zatrudnienia ADP.

Maciej Przygórzewski główny analityk w InternetowyKantor.pl