Korekta na dolarze. Słabsze perspektywy Wielkiej Brytanii

0

Po takiej serii umocnień jaką miał ostatnio dolar nawet niewielkie rozczarowanie jak widać może być pretekstem do korekty. Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych i ostudził entuzjazm inwestorów.

Dane zza Oceanu

Wczoraj o godzinie 14:30 poznaliśmy zarówno informacje o nowo zarejestrowanych bezrobotnych jak również o inflacji dla konsumentów. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych jest dokładnie taka sama jak tydzień temu. Była lepsza o kilka procent od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się delikatnego pogorszenia sytuacji. Wielu inwestorów liczyło natomiast na inflację, która wypadła delikatnie gorzej od oczekiwań. Biorąc pod uwagę ostatni rajd dolara okazało się, że dane te były dobrym pretekstem do realizacji zysków. Dolar stracił wobec euro ponad 0,5%. W dalszym ciągu jest jednak bardzo silny biorąc pod uwagę ostatnie miesiące.

Słabsze perspektywy z wysp

Wczoraj o godzinie 13:00 zgodnie z oczekiwaniami stosunkiem głosów 7-2 Bank Anglii nie podniósł stóp procentowych. Nie zmniejszono również skali programu luzowania ilościowego. Dla rynków ważniejsza była jednak konferencja prasowa po ogłoszeniu decyzji. Mowa była o wolniej od oczekiwań rosnącej inflacji, która nie przekroczy celu. Z komunikatów analitycy postawili zgodną diagnozę. Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii nie będą rosły w najbliższym czasie. Najprawdopodobniej Bank Anglii będzie czekał na początek cyklu podwyżek w Unii Europejskiej by nie powiększać dysproporcji w stopach procentowych ze swoim głównym partnerem handlowym. Po ogłoszeniu danych funt osunął się z okolic 4,86 zł do 4,81 zł. Był to efekt odwrócenia pozycji przez inwestorów liczących na szybszy wzrost stóp procentowych.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 – USA – Raport Uniwersytetu Michigan,
  • 19:00 – USA – Ilość wież wiertniczych ropy.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Polacy konsumują ok. 30 kg drobiu rocznie. Branża drobiarska walczy ze szkodliwymi mitami