Korekta na giełdzie w USA. Walka o schedę po Angeli Merkel

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Trwają spekulacje kto przejmie po Angeli Merkel stanowisko szefa partii. Giełdy w USA po kilku dniach szybkich wzrostów zaliczyły twarde lądowanie. Stopy procentowe w Polsce.

Walka o schedę po Merkel

W Niemczech szykuje się poważna zmiana polityczna. Po tym jak Angela Merkel zapowiedziała stopniowe wycofanie się z polityki pojawił się temat następcy. Na najbliższym zjeździe CDU wybrany zostanie nowy przewodniczący. Patrząc na polityczne dysproporcje będzie on najprawdopodobniej liderem koalicji CDU-CSU. Największe szanse wydaje się mieć obecnie Friedrich Merz. Co ciekawe to właśnie on był poprzednikiem Angeli Merkel na tym stanowisku w 2002 roku. Zdaniem analityków wybór Friedricha będzie oznaczał skręt formacji w kierunku konserwatywnym. Po odejściu z polityki w 2009 kandydat przez 9 lat pracował jako partner w międzynarodowej firmie prawniczej. Takie doświadczenie powinno uspokajać rynki finansowe.

Karuzela na giełdzie w USA

Po tym jak rynki zareagowały kilka dni temu entuzjastycznie na porozumienie pomiędzy Chinami a USA w sprawie wstrzymania dalszych działań w wojnie handlowej przyszedł czas na korektę. Wczorajsza sesja była za oceanem wyraźnie spadkowa. Główne indeksy były przeceniane powyżej 3% w ciągu jednego dnia. Dodatkowym powodem spadków były wypowiedzi Donalda Trumpa, który w typowy dla siebie sposób znów udowodnił, że jego twitter jest jednym z najważniejszych środków komunikacji na świecie. Jego wypowiedź jasno wskazywała na chęć obłożenia kapitału opuszczającego USA cłem. To najprawdopodobniej to wywołało fale sprzedaży na giełdach.

Decyzja w sprawie stóp procentowych

Dzisiaj kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zdaniem analityków podobnie jak ostatnie nie powinno się na nim nic zmienić. Dlaczego zatem o tym piszemy? Rynki zastanawiają się kiedy Rada zacznie podnosić stopy. Dlatego też ważniejsza od samego posiedzenia powinna być konferencja prasowa po posiedzeniu. To tam może zostać danych kilka wskazówek dotyczących przyszłych działań.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 – Polska – komunikat po posiedzeniu RPP,
  • 16:00 – Kanada – decyzja w sprawie stóp procentowych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl