Kryptowaluty – czy warto w nie inwestować?

kryptowaluty

Inwestowanie pieniędzy jest indywidualną decyzją, którą każdy będzie podejmował według swoich osobistych preferencji. Nie ma tu jednej zasady, w co najlepiej zainwestować, co przyniesie największe zyski i korzyści. Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku chcesz iść, oraz jakie są Twoje predyspozycje, na czym najbardziej się znasz i co jest dla Ciebie najbardziej interesujące. Kryptowaluty są znacznie bardziej powszechne, niżeli było to kiedykolwiek wcześniej. Większości może się to kojarzyć z podejmowaniem ogromnego ryzyka, które w najlepszym wypadku może przynieść naprawdę ogromne zyski. W końcu przeszło 10 lat temu bitcoin, który jest najpopularniejszą kryptowalutą, był równy wartości jednego dolara, natomiast w 2021 roku było to już 40 tys. dolarów. Jest to naprawdę imponujący wynik. Podczas gdy kursy walut zaliczają swoje wzloty i upadki, ta stale wzrasta!

Czym tak właściwie są kryptowaluty?

Jest to waluta określana jako kryptograficzna, na prosty język mówiąc, wirtualna. Wszystko odbywa się poprzez drogę elektroniczną, można ją mieć na komputerze, bądź na aplikacji smatfonowej. Nie mogą przybrać one żadnej fizycznej formy, typu monety lub banknoty. Na ich istnienie nie ma wpływu żaden bank centralny, nie są zależne od żadnego kraju oraz mają zasięg czysto globalny. Wpływ na kryptowaluty ma tylko i wyłącznie mechanizm rynkowy. Tym samym można powiedzieć, że mają one bardzo duży stopień wolności, co jest zdecydowanie atrakcyjną cechą dla wszystkich zainteresowanych podjęciem się inwestowania w waluty wirtualne.

Działanie walut wirtualnych oraz ich rodzaje

Prawdą jest, że nie każdy ma świadomość tego, w jaki sposób dokładnie działają kryptowaluty. Są one dostępne w formie kodu informatycznego. Kod taki jest zaszyfrowany. Wszyscy użytkownicy mają przypisane klucze prywatne, których używają do potwierdzania dokonywanych przez nich transakcji. Każda kolejna transakcja jest dodawana do bloku, po czym każdy blok tworzy łańcuch, jest to tzw. technologia blockchain. Istnieje ponad 5000 kryptowalut, lecz są pewne najbardziej popularne. Jedną z nich jest wspomniany wcześniej bitcoin, był on pierwszą z walut wirtualnych, jego główną wadą jest ograniczenie w podaży, do dziś stanowi on najważniejszą, jak i najdroższą spośród walut wirtualnych. Poza bitcoinem są jeszcze altcoiny, stworzone na jego podobieństwo. Drugą najpopularniejszą kryptowalutą, która jest wspomnianym wcześniej altcoinem jest ethernum, uznawana za jedną z najbardziej opłacalnych do inwestowania, staje się bardziej atrakcyjna, gdyż jej wydobycie jest prostsze oraz tańsze. Ripple odznacza się tym, że korzystają z niej głównie instytucje bankowe i finansowe. Ostatnią, jedną z najstarszych jest litecoin, tak jak bitcoin ma ograniczoną podaż, lecz jest prostsza w wydobywaniu.

Czy warto w nie inwestować?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Może tu przynieść zarówno pozytywne skutki, jak i fatalne dla inwestora. Wiąże się to z dosyć sporym ryzykiem, jednak zyski, które może przynieść są naprawdę imponujące, niestety, tak samo jest w przypadku strat. Należy pamiętać o tym, że jeśli zainteresowanie kryptowalutami zmaleje, wykresy pójdą znacznie w dół. To samo stanie się w przypadku, gdy ludzie będą chcieli wyprzedawać swoje zyski. Jeśli jesteś pewien, że Twoim celem jest inwestycja w kryptowaluty, zdobądź odpowiednią wiedzę, bo bez tego jest to kompletnie nierozsądne oraz może przynieść wiele, długotrwałych, negatywnych skutków.