Kurs funta w górę! Co z euro, frankiem i dolarem?

Konsolidacja na złotym. Chwila oddechu przed burzą

0

Zabrakło paliwa do dalszego umocnienia złotówki. Euro wybroniło kluczowe poziomy, funt coraz droższy. Referendum w Turcji oraz wybory we Francji mogą ciążyć złotemu.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 10.04.2017-18.04.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2110 3,9430 3,9680 4,9215
Maksimum 4,2510 3,9820 4,0090 5,0200


Kurs euro do złotego EUR/PLN

Kurs euro do złotego EUR/PLN wykresWiele wskazuje na to, że trend spadkowy, który dominował od połowy marca, został już domknięty. Podczas jego trwania wspólna waluta potaniała o blisko 15 groszy. Od początku kwietnia kolejne dołki znajdują się coraz wyżej. Ruch wznoszący nie jest jednak wystarczająco silny, by mówić o nowym trendzie. Bardziej prawdopodobne jest, że kurs EUR/PLN znajduje się obecnie w formacji klina. Jest on ograniczony od dołu przez linie przechodzącą przez kwietniowe minima. Górną granicą zdaje się poziom 4,26 zł, który na początku kwietnia zdusił w zarodku trend rosnący, a dodatkowo w marcu chwilowo wstrzymał marsz kursu na południe. Warto zauważyć, że w tych okolicach wypada także znaczący poziom Fibo. Prawdopodobnie taki stan kumulacji otrzyma się jeszcze kilka dni. Jego wybicie powinno nastąpić bliżej przyszłego weekendu, gdy rynki już całą swoją uwagę skupią na wyborach prezydenckich we Francji. Wizja Marine Le Pen w Pałacu Elizejskim powinna “rozbujać” kursy. Z jednej strony jest to czynnik ryzyka stricte dla strefy euro, jednak może on rykoszetem uderzyć w waluty naszego regionu.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Kurs dolara do złotego USD/PLN wykresDolar na początku miesiąca dynamicznie się umacniał, drożejąc 10 groszy w niecały tydzień. Mogło się wtedy wydawać, że dość szybko wróci do poziomów z lutego, gdy kosztował około 4,10 zł. Scenariusz ten uwiarygadniał fakt, przełamania ważnego oporu w okolicach 3,97 zł. Później jednak trend stracił impet, przechodząc w konsolidację, która trwa do dzisiaj. Od dwóch tygodni kurs USD/PLN porusza się w wąskim kanale między 3,965 zł a 4,00 zł. Dolarowi szkodzą ostatnie działania (już nie tylko słowa) Donalda Trumpa. W dłuższej perspektywie jednak wzrost ryzyk globalnych powinien bardziej uderzyć w złotego niż w dolara. Oznacza to, że w najbliższym czasie możemy obserwować kolejne podejście pod okrągły poziom 4,00 zł. Jego pokonanie może dać impuls do kolejnego 10 groszowego ruchu w górę.

Czytaj również:  Złoto w trendzie spadkowym, miedź z potencjałem do wzrostów

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Kurs funta do złotego GBP/PLN wykresFunt w ostatnim czasie jest jedną z najmocniejszych walut G10. Niestety dla Brytyjczyków jest to raczej wynik wcześniejszej słabości tej waluty, która od czasu referendum pozostaje pod znaczną presją. Nie zmienia to jednak faktu, że od początku kwietnia funt podrożał o 17 groszy. Przełamał w międzyczasie kilka ważnych oporów. Między 4,97 zł a 5,00 zł znajdowały się co najmniej trzy kluczowe poziomy, które brytyjska waluta z mniejszym lub większym trudem pokonała. Sforsowania okrągłej bariery 5 złotych otwiera drogę do poziomów z początku roku, gdy za funta płacono od 5,05 zł do 5,12 zł. Należy jednak pamiętać, że w szerszej perspektywie nastawienie do funta pozostaje negatywne, więc prędzej czy później i tak prawdopodobnie powrócimy do spadków.

Kurs franka do złotego CHF/PLN