Kurs funta w górę! Co z euro, frankiem i dolarem?

Konsolidacja na złotym. Chwila oddechu przed burzą

waluty forex

Zabrakło paliwa do dalszego umocnienia złotówki. Euro wybroniło kluczowe poziomy, funt coraz droższy. Referendum w Turcji oraz wybory we Francji mogą ciążyć złotemu.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 10.04.2017-18.04.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2110 3,9430 3,9680 4,9215
Maksimum 4,2510 3,9820 4,0090 5,0200


Kurs euro do złotego EUR/PLN

Kurs euro do złotego EUR/PLN wykresWiele wskazuje na to, że trend spadkowy, który dominował od połowy marca, został już domknięty. Podczas jego trwania wspólna waluta potaniała o blisko 15 groszy. Od początku kwietnia kolejne dołki znajdują się coraz wyżej. Ruch wznoszący nie jest jednak wystarczająco silny, by mówić o nowym trendzie. Bardziej prawdopodobne jest, że kurs EUR/PLN znajduje się obecnie w formacji klina. Jest on ograniczony od dołu przez linie przechodzącą przez kwietniowe minima. Górną granicą zdaje się poziom 4,26 zł, który na początku kwietnia zdusił w zarodku trend rosnący, a dodatkowo w marcu chwilowo wstrzymał marsz kursu na południe. Warto zauważyć, że w tych okolicach wypada także znaczący poziom Fibo. Prawdopodobnie taki stan kumulacji otrzyma się jeszcze kilka dni. Jego wybicie powinno nastąpić bliżej przyszłego weekendu, gdy rynki już całą swoją uwagę skupią na wyborach prezydenckich we Francji. Wizja Marine Le Pen w Pałacu Elizejskim powinna “rozbujać” kursy. Z jednej strony jest to czynnik ryzyka stricte dla strefy euro, jednak może on rykoszetem uderzyć w waluty naszego regionu.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Kurs dolara do złotego USD/PLN wykresDolar na początku miesiąca dynamicznie się umacniał, drożejąc 10 groszy w niecały tydzień. Mogło się wtedy wydawać, że dość szybko wróci do poziomów z lutego, gdy kosztował około 4,10 zł. Scenariusz ten uwiarygadniał fakt, przełamania ważnego oporu w okolicach 3,97 zł. Później jednak trend stracił impet, przechodząc w konsolidację, która trwa do dzisiaj. Od dwóch tygodni kurs USD/PLN porusza się w wąskim kanale między 3,965 zł a 4,00 zł. Dolarowi szkodzą ostatnie działania (już nie tylko słowa) Donalda Trumpa. W dłuższej perspektywie jednak wzrost ryzyk globalnych powinien bardziej uderzyć w złotego niż w dolara. Oznacza to, że w najbliższym czasie możemy obserwować kolejne podejście pod okrągły poziom 4,00 zł. Jego pokonanie może dać impuls do kolejnego 10 groszowego ruchu w górę.

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Kurs funta do złotego GBP/PLN wykresFunt w ostatnim czasie jest jedną z najmocniejszych walut G10. Niestety dla Brytyjczyków jest to raczej wynik wcześniejszej słabości tej waluty, która od czasu referendum pozostaje pod znaczną presją. Nie zmienia to jednak faktu, że od początku kwietnia funt podrożał o 17 groszy. Przełamał w międzyczasie kilka ważnych oporów. Między 4,97 zł a 5,00 zł znajdowały się co najmniej trzy kluczowe poziomy, które brytyjska waluta z mniejszym lub większym trudem pokonała. Sforsowania okrągłej bariery 5 złotych otwiera drogę do poziomów z początku roku, gdy za funta płacono od 5,05 zł do 5,12 zł. Należy jednak pamiętać, że w szerszej perspektywie nastawienie do funta pozostaje negatywne, więc prędzej czy później i tak prawdopodobnie powrócimy do spadków.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Kurs franka do złotego CHF/PLN wykresWzrost napięć globalnych musiał się przełożyć na wycenę franka szwajcarskiego, który cały czas jest traktowany jako bezpieczna przystań dla kapitału. Pod koniec marca na wykresie CHF/PLN zarysował się podwójny dołek. Frank wtedy kosztował 3,93 zł. Od tego momentu kurs najpierw się odbił, a potem ustabilizował przy cenie 3,96 zł. Szwajcarski bank centralny cały czas pilnuje, by helwecka waluta nie była zbyt mocna, jednak biorąc pod uwagę nadchodzące wydarzenia, może zostać po raz kolejny zmuszony do kapitulacji. Prawdopodobnie nie będzie to tak spektakularne, jak dwa lata temu, jednak przy coraz słabszej złotówce możemy obserwować systematyczny marsz w górę. Pierwsze ważniejsze opory znajdują się przy poziomach 4,00 zł oraz 4,05 zł. Ich pokonanie nie powinno jednak stanowić większego wyzwania.

Krzysztof Adamczak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl