Kurs złotego umocnił się. Bitcoin znów bije rekordy

0

Sondaże się nie myliły. Przewaga Emmanuela Macrona była znacząca. Chińskie rezerwy walutowe rosną. Inwestorzy już teraz inwestują pod czerwcowy wzrost stóp procentowych. Bitcoin w  górę.

Macron prezydentem Francji

Zgodnie z sondażami zwycięstwo Emmanuela Macrona było bardzo wyraźne. Jak zareagowały rynki? Otwarcie notowań w nocy pokazało silne umocnienie euro względem głównych walut. Za jedno euro trzeba było płacić ponad 1,1 dolara. Również względem franka europejska waluta ustanowiła swoje maksima. W obydwóch przypadkach były to maksima od końca zeszłego roku. Jaki ma to wpływ na złotego? Polska waluta wyraźnie umocniła się względem głównych walut. Na rynku jednak dość szybko pojawiła się korekta, która zniosła większość tego ruchu. W rezultacie złoty znajduje się w okolicach zamknięcia z zeszłego tygodnia.  Jest to 4,20 zł za euro, 3,87 zł za franka, 3,83 zł za dolara i 4,97 zł za funta.

Chińskie rezerwy walutowe rosną

Wraz ze słabnącym dolarem zmniejszyła się presja na odpływ kapitału z Chin. W połączeniu ze spadkiem wartości amerykańskiej waluty rezerwy walutowe Chin wyrażone w niej wzrosły trzeci miesiąc z rzędu i ma w rezultacie cały rok na plusie. Jest to dobra zmiana tendencji, gdyż ostatnie dwa lata rezerwy zmniejszały się o około 10%.

Rosną szanse na podwyżkę stóp w USA

Na rynkach oprócz wyborów we Francji miała miejsce jeszcze jedna rzecz. Inwestorzy intensywnie kupują opcje na stopy procentowe w USA. W ciągu tygodnia prawdopodobieństwo ich wzrostu w czerwcu wzrosło z 71% do 83%. W normalnych warunkach ruch ten powinien umocnić dolara. Obecnie jego wpływ to raczej tonowanie strat jaki dolar odnosił do euro w wyniku uspokajania się sytuacji wyborczej we Francji.

Bitcoin znów rekordowy

Kryptowaluta znowu staje się gorącym tematem. Powodem jest wzrost wartości cen. Już dawno przebiliśmy poziomy maksimów z przed kilku lat, które wielu analityków uważało za absurdalne i niepowtarzalne. W wyniku silnego trendu wzrostowego, który rozpoczął się pod koniec 2015 roku bitcoiny zyskały na wartości niemal 8 krotnie.

Czytaj również:  Spokojne ruchy bitcoina

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl