Małopolscy celnicy zatrzymali kolejne partie podrobionych towarów oraz alkoholu i tytoniu bez polskich znaków akcyzy.

Prada luksus

Funkcjonariusze z Nowego Sącza wspólnie z policjantami z tamtejszej Komendy Miejskiej kontrolowali sklepy działające na terenie miasta. Celników i policjantów interesowało czy towar, który można tam nabyć jest oryginalny, a tym samym czy właściciele nie naruszają praw własności intelektualnej. Niestety, kolejny raz potwierdziło się, że niektórzy nieuczciwi handlowcy oszukują klientów oferując do sprzedaży podrobione towary.

W efekcie przeprowadzonej kontroli w dwóch sklepach ujawniono blisko 200 sztuk galanterii (torebki, portfele, rękawiczki) i odzieży damskiej, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej na szkodę renomowanych światowych marek: Louis Vuitton, Chanel, Burberry, Gucci, Prada.

Szacunkowa łączna wartość zatrzymanego w tym przypadku towaru przekracza kwotę 300 tysięcy złotych. Jeżeli podejrzenia funkcjonariuszy potwierdzą się, właścicieli sklepów oprócz straty finansowej czeka również odpowiedzialność prawna.

Natomiast celnicy z Nowego Targu zatrzymali ponad 30 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy. To efekt kontroli, które w ostatnim okresie były prowadzone na terenie placu targowego w Zakopanem. Alkohol pochodzący z nielegalnego źródła, sprzedawany był pod marką śliwowicy, co niewątpliwie miało stanowić zachętę dla odwiedzających plac targowy turystów. Z kolei na jednym ze stoisk na nowotarskim jarmarku funkcjonariusze ujawnili 6 kg ciętego tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Łączna wartość zatrzymanych w tych przypadkach towarów akcyzowych wynosi blisko 4 tysiące złotych, natomiast ich właściciele poniosą konsekwencje prawne.

(Tomasz Kierski, Rzecznik prasowy IC Kraków)