OOH czy DOOH – jak zareklamować się w przestrzeni miejskiej?

OOH czy DOOH – jak zareklamować się w przestrzeni miejskiej?

W Internecie, pomimo wielu możliwości działań marketingowych, nie tak łatwo jest przyciągnąć uwagę odbiorców. Przebodźcowani internauci coraz częściej korzystają bowiem z programów blokujących reklamy. Warto więc pomyśleć o reklamie zewnętrznej (OOH) i zareklamować swoją markę wykorzystując nośniki OOH i DOOH. Jeśli nie orientujesz się dobrze w tej tematyce, ten artykuł z pewnością Ci się przyda. Już teraz poznaj nowe możliwości promocji offline i dowiedz się, jak docierać do potencjalnych klientów w niecodzienny sposób!

Sprawdź, czym są DOOH i OOH

Twoją uwagę przyciągnął kiedyś ciekawie zaaranżowany przystanek tramwajowy czy autobusowy, a cała kreacja sygnowana była logo konkretnej firmy? Najprawdopodobniej był to projekt OOH – reklamy zewnętrznej, nazywanej również reklamą outdoorową. Jej głównym celem jest dotarcie do odbiorców poza ich miejscem zamieszkania, dlatego pojawia się w sklepach, punktach usługowych, galeriach, dworcach, a nawet przychodniach, uczelniach czy lotniskach, a także w wielu innych miejscach przestrzeni publicznej. Narzędzia kampanii OOH czasem występują również w formie 3D, są unikalne i zaskakujące.

Postęp technologiczny pozwolił na narodziny nowej odsłony reklamy outdoorowej. DOOH, czyli cyfrowe nośniki przekazów reklamowych, umożliwiają wyświetlanie dynamicznych komunikatów. Ich najsłynniejszą lokalizacją jest nowojorski Times Square, ale również coraz większą popularność zyskuje spektakularny cyfrowy nośnik w Las Vegas.

OOH czy DOOH – co wybrać?

Tradycyjne media outdoorowe to nielimitowany potencjał kreatywny. Charakteryzują się one dużym wpływem na odbiorcę – gwarantują doświadczenia emocjonalne, a dzięki temu zwiększają świadomość marki i lojalność klientów.

Poza tym OOH:

 • jest reklamą fizyczną, a więc niemożliwą do zablokowania,
 • wyróżnia się szerokim zasięgiem: dociera nawet do osób, które nie korzystają z mediów,
 • nie wymaga zaangażowania człowieka – wystarczy, że zostanie zauważona.

DOOH otwiera zaś drogę do responsywności odbiorcy. Często przybiera interaktywną formę, dzięki czemu jest w stanie zaangażować Twoją grupę docelową, gdy ta będzie offline. Nośniki DOOH doskonale łączą też promocję firmy z użytecznością publiczną, czyli dostarczają ciekawy, angażujący i pożyteczny content oraz umożliwiając np. ładowanie urządzeń mobilnych.

Wydaje się jednak, że sukces kampanii zewnętrznej jest w stanie zapewnić przemyślana synergia tradycyjnych nośników reklamowych z tymi cyfrowymi. Takie połączenie, jak pokazują badania, zwiększa skuteczność reklam i pomaga docierać do większej liczby odbiorców.

Poznaj różne rodzaje reklam

W przestrzeni publicznej można dostrzec wiele typów reklam OOH i DOOH. Najpopularniejszymi nośnikami są billboardy, najczęściej przybierające formę wielkich tablic na podwyższeniu, a także tradycyjne plakaty, reklamy wielkoformatowe, szyldy czy murale. Poza tym w kampaniach zewnętrznych wykorzystuje się m.in.:

 • ekrany LCD,
 • citylighty – podświetlane tablice, umieszczone na przystankach komunikacji miejskiej,
 • reklamy tranzytowe – znajdujące się w lub na środkach transportu miejskiego,
 • niecodzienne formy architektury – czyli typowy non – standard,
 • reklamy wielkoformatowe na ścianach dużych obiektów, przekraczające powierzchnię 100 m².

Planowanie kampanii zewnętrznych

Chcesz, by Twoja kampania zewnętrzna okazała się sukcesem? Zacznij od dobrego planu! Powinien on uwzględniać kilka kluczowych aspektów:

 • grupę docelową,
 • cele (np. budowanie świadomości marki, zdobywanie nowych klientów),
 • dobór kanałów przekazu,
 • budżet,
 • czas trwania,
 • oryginalny projekt (w tym koncepcję kreatywną, specyfikę nośnika i jego lokalizację).

Aby reklama OOH lub/i DOOH okazała się skuteczna, zdecydowanie warto określić precyzyjną grupę odbiorców i dostosować do niej projekt. W doborze nośników zewnętrznych pamiętaj, że lepiej zdecydować się na kilka dobrej jakości kreacji niż wiele słabych i to w kiepskich lokalizacjach. Tworząc projekt, skup się nie tylko na estetyce ekspozycji, ale także jej trwałości.

Już dziś postaw na efektywną reklamę!

Narzędzia OOH i DOOH intrygują i skłaniają do wyszukania marki, produktu czy firmy w sieci, przez co mogą doskonale łączyć się z reklamą online. O sukcesie kampanii zewnętrznej decyduje jednak ciekawy projekt, dobrze dobrane cele i przemyślana lokalizacja nośników. Opracowanie jej planu warto więc zlecić specjalistom. Agencja BE Media może zająć się nie tylko koncepcją Twojej kampanii, ale także jej wdrożeniem i realizacją. Sprawdź ofertę i zaplanuj efektywną działalność reklamową koncentrującą się na różnych formatach i lokalizacjach!