Podsumowanie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

EKMSP_02

Mobile first, edukacja, nowoczesne narzędzia, działania oddolne, cyfrowa rewolucja. Podczas drugiego dnia Kongresu padło wiele istotnych wskazówek, które pozwolą przedsiębiorcom w lepszy sposób prowadzić biznes.

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozpoczął się od solidnej dawki praktycznej wiedzy. Jednym z porannych spotkań była sesja poświęcona cyfryzacji i wyzwaniom dla europejskiej gospodarki. Wagę rozwoju tego obszaru podkreśliło wystąpienie Komisarz ds. Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego z Komisji Europejskiej, która nie mogąc osobiście wystąpić na wydarzeniu, pojawiła się … wersji cyfrowej, bo jej wystąpienie transmitowano z Brukseli.

Stoimy przed rewolucją cyfrową, która wymaga  odpowiednich umiejętności. 90% stanowisk pracy w Unii Europejskiej wymaga umiejętności informatycznych, a 40% biznesu szuka specjalistów informatyki. Innowacja cyfrowa jest zasadniczą sprawą – stwierdziła Mariya Gabriel. Podobne stanowisko przedstawił Jerzy Buzek, który zauważył: Ocenia się, że dzisiaj ok. 70% innowacji jest związanych z cyfryzacją. To, co jest innowacją w medycynie, najczęściej polega na tym, że wprowadza się najwyższe technologie cyfrowe. My to kwalifikujemy jako innowacje w medycynie, ale de facto są one związane z tym, co dzieje się w technikach cyfrowych. Proporcja jest niezwykła.

Bardziej analogowo było podczas debaty „Społeczna odpowiedzialność biznesu a przedsiębiorczość społeczna”. Monika Doroszkiewicz z Fundacji Głos Serca z Krakowa uczuliła uczestników na kwestię uświadamiania lokalnych, małych przedsiębiorstw w zakresie działań z zakresu CSR, które często ich nie stosują z braku wiedzy o ich istnieniu.

Bożena Borowiec, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego położyła nacisk na edukowanie społecznej przedsiębiorczości, tzn. uwrażliwiania na innych, ich potrzeby: Są dwa światy: przedsiębiorczość społeczna i biznes. Co zrobić, aby zaczęły ze sobą współpracować? Trzeba zacząć od edukacji, bo jeśli Jasiu w szkole nie będzie wiedział, że jego kolega może mieć jakiś problem, że jest słabszy, że może trzeba mu pomóc, to jak dorośnie nie będzie pamiętać, że nie wszyscy są tak samo sprawni, że mogą prowadzić firmę tak jak on.

Podczas przedpołudniowych sesji można było porozmawiać również o rekrutacji 4.0, skutecznej motywacji i zaangażowaniu wśród pracowników. Podczas innej dyskusji starano się odpowiedzieć na pytanie, czy spółki celowe uczelni wyższych są najlepszą drogą do współpracy z biznesem. Odpowiedzi udzielił m.in. Tomasz Stypułkowski z Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej: Od ponad dwóch lat zauważam, że biznes zdecydowanie woli współpracować z nami niż bezpośrednio z uczelnią. Biznes lubi otrzymywać założony wynik w sposób sprawny i w rozsądnej cenie. Nas, jako spółki celowe, nie dotyczą regulaminy uczelni, mamy większe pole do negocjacji w zakresie ceny czy terminu realizacji projektu.

Ważnym punktem w agendzie tego dnia była sesja Sejmiku Województwa Śląskiego poświęcona trójkątowi współpracy nauki, biznesu i samorządu na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionów. Michael Kobriger, Prezes Zarządu MAN Bus mówił o prognozowanych trendach i o tym, jakie będą miały wpływ na nasze życie: Rosnąca urbanizacja wpływa na płynność transportu i poziom zanieczyszczenia powietrza i hałasu, jednak rosnąca świadomość (…), aby korzystać w coraz większym stopniu z odnawialnych źródeł energii, mogą przeważyć i rozwiązać problem zanieczyszczeń – opowiadał.

Po sesji odbyło się uroczyste wręczenia Odznak Honorowych za zasługi dla Województwa Śląskiego. Złoto przyznano Krystynie Woźniak-Trzosek, Andrzejowi Kowalczykowi, Jerzemu Łoikowi, Andrzejowi Malinowskiemu i Witosławowi Wasilewskiemu, a srebro Izabeli Żyglickiej i Janowi Bondarukowi.

Wyróżniono także samorządy, które w sposób szczególny wspierają MŚP, w tym miasta: Racibórz, Rydułtowy, Krapkowice, Myszków; gminy miejsko-wiejskie: Sośnicowice, Strzelce Opolskie; gmina wiejska: Jasienica. Przyznano także dwa wyróżnienia honorowe dla Zabrza i Dąbrowy Górniczej. Wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna otrzymał dodatkowo statuetkę lidera wspierającego MŚP.

Kongres to, oprócz debat i spotkań, również transfer wiedzy praktycznej przekazywanej podczas licznych warsztatów. W drugim dniu wiedzą marketingową dzielił się Facebook, którego przedstawiciele opowiadali, jak mogą pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa i o tym, jak wykorzystać Instagram jako narzędzie biznesowe do realizacji własnych celów. Krok po kroku przedstawiono jak korzystać z możliwości, jakie dają obie platformy.

Podczas popołudniowej sesji poświęconej pracy 4.0 Stanisław Szwed wręczył przedsiębiorcom nagrody zdobyte w ramach czwartej edycji konkursu zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie. W kategorii „5 lat po debiucie w biznesie” zwyciężył Robert Mrozek z blu-vision.pl, a najlepszym debiutem roku okazała się firma „4U” Krzysztofa Suchockiego.

W przestrzeni Targów Biznes Expo dzień minął nie mniej ciekawie. W strefie B2B odbywały się spotkania networkingowe, a na Wyspie Wynalazców zespoły z Politechniki Śląskiej prezentowały swoje projekty, w tym aplikację Afast będącą multimedialnym narzędziem rehabilitacyjnym dla chorych z afazją. W Strefie Prezentacji odbyły się prezentacje m.in. o wyrafinowanym kontakcie z klientem, wystąpieniach publicznych czy ripostach.

Przed nami ostatni dzień Kongresu, w którym będzie można wziąć udział w Akademii Marketingu i Sprzedaży, jak również dowiedzieć się czym jest incentive travel i jaka jest współczesna rola kobiet w gospodarce.