Podsumowanie FinTech Digital Congress CEE 2016

FinTech Digital Congress CEE

W dniach 22-23 listopada 2016 roku w Hotelu Westin w Warszawie odbył się FinTech Digital Congress CEE, który skupił przedstawicieli dojrzałego sektora finansowego, start-upów, firm wyzywających tradycyjne modele biznesowe, inwestorów, funduszy private equity oraz rynku kapitałowego. Wydarzenie zgromadziło 527 uczestników, którzy uczestniczyli w 6 panelach dyskusyjnych, 16 wystąpieniach indywidulanych oraz 4 fire chatach, w których łącznie głos zabrało 70 prelegentów.

FinTech Digital Congress CEE odbył się symultanicznie z V edycją BIG DATA: Think Big CEE Congress. Oba wydarzenia łączył wspólny panel inauguracyjny.

Uroczystego otwarcia kongresu dokonał Tomasz Czechowicz, Partner Zarządzający, Prezes Zarządu, MCI Capital oraz Maciej Witucki, Przewodniczący Rady Programowej, Przewodniczący Rady Nadzorczej Orange Polska, Prezes Zarządu Work Service S.A.

W roli Keynote Speakera wystąpił ekspert branży fintech Jeffrey Tijssen, Head of FinTech & Digital Partnerships, Capco.

Panel inauguracyjny dotyczył wykorzystania informacji dostępnych dzięki Big Data w ramach modeli FinTech. Panel rozpoczynający FinTech Digital Congress CEE dotyczył adaptacji i transformacji FinTech przez tradycyjnych uczestników rynku finansowego, w których poruszone zostały tematy współpracy i rywalizacji bankowości z sektorem fintech, przyszłości sektora finansowego, a także dostosowania bankowości do nowych potrzeb klienta. Panel kończący dzień pierwszy Kongresu skupiony był na otoczeniu regulacyjnym sektora fintech oraz kierunkach jego rozwoju.

Dzień drugi Kongresu rozpoczęła debata na temat modeli oraz best practices finansowania i skalowania projektów FinTech. Prelegenci rozmawiali między innymi o platformach fundraisingowych oraz equity crowdfunding. Kolejny panel dotyczył nowych obszarów cyfryzacji i symplifikacji finansów. W ramach kolejnego bloku tematycznego, który dotyczył globalizacji polskich startupów fintechowych dyskutowaliśmy na temat budowania globalnego produktu market fit oraz pozycji polskich startupów na tle Berlina, czy Londynu. W ramach panelu zaprezentowane zostały również startupy z branży fintech.

Dwudniowy Kongres zakończył Fire chat dotyczący dnia z życia przedsiębiorcy z branży digital, czyli praktycznej ilutracji prowadzenia działalności fintechowej.

Podczas FinTech Digital Congress CEE wystąpili m.in.:

  • Tomasz Czechowicz, Przewodniczący Rady Programowej, Partner Zarządzający, Prezes Zarządu, MCI Capital
  • Marcin Petrykowski, Wiceprzewodniczący Rady Programowej, Dyrektor Zarządzający, S&P Global
  • Jeffrey Tijssen, Head of FinTech & Digital Partnerships, Capco
  • Dorota Zimnoch, Międzynarodowy Ekspert branży FinTech oraz InsurTech
  • Marta Krupińska, Co-founder, Azimo
  • Piotr Kiciński, Wiceprezes Zarządu, Cinkciarz.pl
  • Rafał Plutecki, Szef Campus Google
  • Christoph Rieche, Founder, iwoca

Gala miała na celu wyróżnienie rozwiązań, produktów i usług wpływających na rozwój sektora fintech w Polsce.

Wyróżnienia przyznane zostały w następujących kategoriach:

Best fintech start up – inviPay.com
inviPay.com to dynamicznie rozwijający się startup z nowatorską, na rynku polskim, aplikacją skierowaną do małych i średnich przedsiębiorstw. Do dnia dzisiejszego inviPay.com obsłużył transakcje o łącznej wartości ponad 40 MLN PLN. Autorem tego unikalnego rozwiązania jest Marcin Pasenik – Prezes Zarządu inviPay. Nagrodę w tej kategorii wręczył Maciej Balsewicz, CEO, bValue Angels VC.

Currency exchange solution – Currency One
Prowadzone przez firmę Currency One serwisy Internetowykantor.pl i Walutomat w tym roku po raz kolejny udowodniły swoją pozycję lidera, bijąc rekordy jednodniowego obrotu. Po ogłoszeniu wyników referendum w sprawie Brexit, platformy te jako jedyne na rynku sprostały wymaganiom klientów umożliwiając bezpieczną, wygodną i przede wszystkim niezachwianą dostępność wymiany walut. W rezultacie platformy prowadzone przez firmę Currency One zanotowały rekordowy obrót dzienny w wysokości ponad 200 milionów złotych, plasując się tym samym na pozycji niekwestionowanego lidera rynku wymiany walut on-line w Polsce. Nagrodę w tej kategorii odebrał Jacek Kornosz, Prezes Zarządu, Currency One, a wręczył mec. Arkadiusz Pędzich, Partner Kancelarii Allen & Overy.

Fintech in bank implementation – mBank
Produkt stworzony przez mBank – mKsięgowość to rewolucyjna fuzja konta bankowego i księgowości w jednym, powstała dzięki współpracy mBanku i SuperKsięgowa. Usługa dedykowana klientowi segmentu Małych i Średnich Firm wykorzystuje m.in. technologię Machine Learning by oszczędzać czas przedsiębiorcy i ułatwiać mu prowadzenie firmy. Statuetkę w tej kategorii odebrał w imieniu mBanku Tomasz Górski, Dyrektor Departamentu Małych i Średnich Firm, mBank, a wręczył Adrian Kurowski, Dyrektor VISA Europe w Polsce.

Insurtech implementation – Benefia Ubezpieczenia
Rozwiązanie Tu i Teraz. Na podstawie uzyskanych dzięki zeskanowaniu z dowodu rejestracyjnego kodu AZTEC, informacji Klient otrzymuje kilka skalkulowanych, dedykowanych tylko jemu wariantów ubezpieczenia. Tu i Teraz to unikatowa na skalę europejską aplikacja umożliwiająca dokonanie ubezpieczenia samochodu jedynie w 2 minuty! Statuetkę odebrał Mariusz Kurowski, Wiceprezes Zarządu, Benefia Ubezpieczenia, a wręczył Mariusz Chochołek, Prezes Zarządu, Integrated Solutions sp. z o. o.

Lending solution – Vivus Finance
Vivus to FinTech który rozpoczął działalność w 2012 roku. Wprowadził szereg rozwiązań, które stały się standardem w całym sektorze finansowym. To pierwszy FinTech w Polsce, który został liderem w swojej branży. Przy okazji pokazując, że nawet na tradycyjnych rynkach zawsze znajdzie się miejsce dla innowacyjności i nowoczesności! Nagrodę otrzymuje za udaną fuzję nowoczesnych technologii i finansów osobistych. Oraz za stworzenie rozwiązań informatycznych, które zdefiniowały na nowo rynek mikropożyczek w Polsce. Nagrodę w tej kategorii odebrała Ewa Wernerowicz , COO, Vivus Finance, a wręczył Norbert Biedrzycki, CEO Atos Polska, VP CEE System Integration.

Money transfer solution – kantoronline.pl
kantoronline.pl to jeden z pierwszych na świecie kantorów internetowych. W pełni wykorzystując swój zaawansowany system IT oraz współpracę ze wszystkimi kluczowymi bankami, oferuje klientom błyskawiczne transfery przelewów. Dzięki kantoronline klienci oszczędzają czas, pieniądze i wygodnie operują swoimi finansami. Kantoronline.pl także z powodzeniem ułatwia życie swoim pracownikom – m.in. dzięki wprowadzeniu automatycznego księgowania zasileń. Wszystko to sprawia, że dziś jest jednym z wiodących kantorów internetowych w Polsce. Statuetkę w tej kategorii odebrał Przemysław Spyra, Prezes Zarządu, kantoronline.pl, a wręczył Marcin Petrykowski, Wiceprzewodniczący Rady Programowej, Dyrektor Zarządzający, S&P Global.

Payment solution – PayU S.A.
PayU PayTouch to rozwiązanie dla m-commerce, umożliwiające dokonanie wygodnych płatności mobilnych polegających na jednym kliknięciu, stworzone dla jak największej wygody konsumentów, którzy chcą dokonywać płatności za zakupy bezpośrednio w aplikacji lub na stronie mobilnej sklepu bądź serwisu. Głównymi zaletami rozwiązania są prostota, intuicyjność, szybka integracja oraz pełne bezpieczeństwo transakcji. Nagrodę w tej kategorii odebrał Mario Shiliashki, CEO, PayU EMEA, a wręczyli Dorota Zimnoch, FinTech Program Leader, D-Raft oraz Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Pekao S.A.

Technology innovation – Idea Bank
Idea Cloud to nowoczesna bankowość dla małych i średnich firm umieszczona w chmurze. Łączy funkcje księgowe z bankowymi, a dzięki dedykowanym aplikacjom znacznie ułatwia przedsiębiorcom zarządzanie biznesem. Statuetkę na ręce Małgorzaty Szturmowicz, Członka Zarządu, Dyrektora Finansowego, Idea Bank wręczył Roman Szwed, Prezes Zarządu, Atende.

Rozdanie statuetek odbyło się w Hotelu Westin podczas FinTech Gala Awards, która rozpoczęła się o godzinie 19:00. Wręczeniu nagród towarzyszył akustyczny koncert tria CUGOWSCY czyli Krzysztofa, Piotra i Wojtka Cugowskich. Podczas Gali można było również wziąć udział w aukcji charytatywnej, podczas której można było wylicytować rękawicę z autografem Sylvestra Stallone z filmu Rocky, koszulkę Marcina Gortata z autografem sportowca, rakietę tenisową z kolekcji Agnieszki Radwańskiej z autografem oraz piłkę z autografem Cristiano Ronaldo.