Podwyżki stóp w USA. Kurs funta w trendzie spadkowym

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Rezerwa Federalna zaniepokojona niską inflacją. Chińczycy oficjalnie o funduszach rządowych stabilizujących giełdę. Minima historyczne na funcie coraz bliżej.

Wolniejsze podwyżki stóp procentowych w USA

W Rezerwie Federalnej nie brakuje wątpliwości co do tempa dalszego wzrostu cen. Powodem jest relatywnie niska inflacja w USA. Warto zwrócić uwagę, że niska inflacja może się dość szybko skończyć gdyż słaby dolar powinien podnieść koszty importu co powinno działać proinflacyjnie. Jaki ma to wpływ na waluty? Umocnienie dolara z końca 2016 roku było spowodowane przewidywanymi 3-4 wzrostami stóp w tym roku. Obecnie zanosi się na góra 3 i to i tak nie niepewne. Stąd między innymi ostatnia słabość amerykańskiej waluty.

Chińczycy manipulują giełdą

Regulator z państwa środka wprost przyznał w komunikacie, że brak poważnych tąpnięć na giełdzie jest wynikiem działania powiązanych z państwem funduszy inwestycyjnych. Powstały one po kryzysie giełdowym z 2015 roku, kiedy to napompowana spekulacjami giełda urealnia się poprzez gwałtowną korektę. Powodem jest umożliwienie partii komunistycznej wprowadzania reform. Deklaracja ta potwierdza coś o czym wiele osób pisało już od jakiegoś czasu. Chińczycy mają specyficzne metody zwiększania swojej wiarygodności. Giełda pozbawiona istotnych wahnięć miała najwyraźniej sugerować dojrzały i stabilny rynek.

Dołki na funcie

Ostatnie tygodnie na funcie to wyraźny trend spadkowy. Obecnie przekroczył granicę 4,70 zł i jest na jednym z najniższych poziomów od 6 lat. Relacja funta do euro jest również blisko historycznych poziomów. Powodem jak nietrudno się domyślić jest niepewność. Rynki wolą często pewne zło niż brak wiedzy co dalej. Brexit na razie dostarcza inwestorom znacznie więcej pytań niż odpowiedzi. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że tak słaby funt gwałtownie zwiększa perspektywy brytyjskich eksporterów w Europie, która jest przecież głównym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. W rezultacie słaby funt dość szybko powinien przełożyć się na poprawę wyników gospodarczych. To z kolei powinno przynajmniej stonować tempo spadków.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 16:00 – USA – indeks Conference Board.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl