Polacy najchętniej podróżującymi mieszkańcami Europy

samolot

Jak wynika z najnowszego badania Europejskiej Komisji Podróży (ang. European Travel Commision – ETC)[1], pomimo ciągle panującej pandemii i ograniczonej możliwości przekraczania granic kraju, wielu Polaków zdecyduje się w tym roku na wznowienie dalszych podróży. Co ciekawe, dotyczyć one będą w szczególności wycieczek turystycznych – częściej niż biznesowych. Aż ¾ respondentów pochodzących z Polski planuje właśnie taki wyjazd w najbliższym czasie, zostawiając pozostałych Europejczyków daleko w tyle.

Mogłoby się wydawać, że powszechne obostrzenia czy utrudniona komunikacja między państwami skutecznie zniechęci Europejczyków do planowania zagranicznych wojaży. Nic bardziej mylnego, aż 56 proc. ma pozytywne nastawienie do wakacji i twierdzi, że do końca sierpnia 2021 roku wyjedzie na urlop do innych krajów, w tym również europejskich. Dla porównania, pozostali respondenci podkreślają, że nie mają w planach podróży do końca roku kalendarzowego.

Polacy triumfują na podium

Spośród wszystkich przebadanych krajów Europy to właśnie Polacy mogą poszczycić się największym zainteresowaniem, jeżeli chodzi o planowanie wyjazdów urlopowych. Aż 79 proc. ankietowanych z Polski w przygotowanej przez ETC ankiecie zapowiedziało, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy weźmie udział w obejmującym nocleg wyjeździe turystycznym lub biznesowym. Jest to największy odsetek w badaniu – na drugim miejscu pod tym względem uplasowali się Włosi (63,7 proc.) a na trzecim – Austriacy (56,6 proc.). Czwartym w kolejności krajem okazały się natomiast Niemcy (56,3 proc.), piątym Holendrzy (55,8 proc.).

Urlop za granicą, ale nie bez obaw

Mimo pozytywnego nastawienia Polaków do wakacyjnych podróży, wielu z nich ma jednak wątpliwości dotyczące nie tylko ogólnego bezpieczeństwa związanego z wyjazdem, ale także z transportem lotniczym (17 proc.) i coraz to nowszymi obostrzeniami administracyjnymi spowodowanymi pandemią (16 proc.). Dużą część osób martwią także wizyty w restauracjach (13 proc.) czy ograniczone ilości aktywności, jakie będzie można podjąć w miejscu pobytu (11 proc.). W efekcie jednak jedynie 9 proc. ankietowanych zmieniło swoje plany urlopowe przez te niedogodności.

Planowanie wakacji pomaga ludziom radośnie patrzeć w przyszłość

W badaniu American Express Travel: Global Travel Trends Report [2] aż 87 proc. ankietowanych stwierdziło, że planowanie podróży pozwala im na oderwanie się od trosk życia codziennego i na radosne spojrzenie na przyszłość. Wielu z nich, bo 78 proc. szczerze odpowiada, że podróżują celem poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak widać, podróże dają nam zastrzyk pozytywnej energii, szczególnie w ciężkich, pandemicznych czasach i niewiele czynników jest w stanie odwieźć nas o decyzji o wyjazdach w nieznane.

[1] European Travel Commission, Travel sentiment is warming up with summer in sight, but Europeans are concerned about getting the most out of their holidays, https://etc-corporate.org/news/travel-sentiment-is-warming-up-with-summer-in-sight-but-europeans-are-concerned-about-getting-the-most-out-of-their-holidays/, 27.07.2021. ]

[2] Amex Trendex, Morning Consult, American Express Travel: Global Travel Report, https://www.americanexpress.com/en-us/travel/discover/get-inspired/global-travel-trends, 27.07.2021.