Polacy szukają doświadczonych ekspertów od fotowoltaiki

panele fotowoltaiczne słoneczne

Niewygórowane koszty oraz pozytywne opinie w internecie są dla Polaków kluczowe przy wyborze firmy do montażu instalacji fotowoltaicznej. Z raportu Oferteo.pl wynika, że 88% badanych jest zadowolonych z wykonanych usług. Klienci bardzo cenią sobie doświadczonych specjalistów.

Fotowoltaika najszybciej rozwijającym się sektorem OZE[1]

Rynek fotowoltaiki w Polsce rozrasta się w zawrotnym tempie. Tak szybko nie rozwija się obecnie żaden inny sektor OZE. W 2019 roku nasz kraj osiągnął przyrost nowych mocy na poziomie około 0,9 GW, co uplasowało go na piątej pozycji w całej Unii Europejskiej.

Według raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce z końcem 2020 roku wyniesie ponad 2,5 GW. Dane IEO wskazują jednocześnie, że obroty na rynku fotowoltaiki wzrosną w tym roku w stosunku do 2019 nawet o 25% i przekroczą 5 mld zł.

Dane te jednoznacznie wskazują, że fotowoltaika jest branżą z ogromnym potencjałem, za którą stoją wielkie pieniądze. Z każdym rokiem przybywa firm specjalizujących się w usługach z nią związanych. Takie przedsiębiorstwa, poza samym montażem i dostarczeniem odpowiednich paneli, ustalają także zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie, dobierają odpowiedni sprzęt i rozwiązania, a nawet pomagają inwestorom dopełnić formalności związanych z pozyskaniem dofinansowania. Dobrze wybrany wykonawca może bardzo sprawnie i bez problemów przeprowadzić klienta przez cały proces inwestycyjny.

Przede wszystkim cena i opinieCzym kierowali się Państwo przy wyborze firmy instalującej panele

Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług związanych z fotowoltaiką z ich dostawcami, postanowiło sprawdzić, jak wygląda proces poszukiwania przez Polaków odpowiedniej firmy do wykonania instalacji. Wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że kluczowym czynnikiem, branym pod uwagę przy wyborze wykonawcy, jest cena. Jako najważniejszą wskazało ją aż 53% badanych. Na drugim miejscu z wynikiem 39% znalazły się opinie poprzednich klientów. 23% inwestorów przyznało, że firmę polecili im znajomi lub rodzina, a 21% wybrało taką, która mogła wykonać zlecenie w dogodnym terminie.

Firmy z doświadczeniem poszukiwane

W kwestiach technicznychZ raportu Oferteo.pl wynika, że znalezienie odpowiedniego wykonawcy zajmuje inwestorom w Polsce zwykle 2–3 tygodnie (31% respondentów). 21% badanych na poszukiwania poświęciło 3–4 tygodnie, a 30% odpowiednią firmę znalazło dopiero po miesiącu. Pozostałym 18% udało się to w mniej niż tydzień.

Co ciekawe, aż 77% właścicieli instalacji fotowoltaicznej przyznało, że przy wyborze zleceniobiorcy bardzo duże znaczenie miało, jak długo firma funkcjonuje na rynku. Przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem, renomą i wieloma zrealizowanymi zleceniami cieszą się zdecydowanie największą popularnością wśród klientów. Oznacza to nieco utrudnioną sytuację dla małych, nowych firm, które swoje portfolio będą dopiero budować.

Podczas wykonywanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej aż 44% inwestorów całkowicie zdało się na wiedzę specjalistów z wybranej przez siebie firmy. Wykonawca w pełni przejmował decyzyjność w sprawach technicznych, a zleceniodawca obdarzał go pełnym zaufaniem. Finalnie aż 88% pytanych przyznało, że są zadowoleni z wyboru specjalistów, jakiego dokonało.

Dane pokazują, że Polacy bardzo chętnie korzystają z porad i pomocy ekspertów w zakresie fotowoltaiki. Firmy specjalizujące się w takich instalacjach są w stanie przygotować rozwiązanie spełniające oczekiwania klienta, przy minimalnym wysiłku z jego strony – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Warto więc poświęcić czas na zapoznanie się z ofertami funkcjonujących na rynku firm i wybrać tę, której profesjonalizmu będziemy pewni. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób, które nie posiadają wiedzy w tematyce mikroinstalacji fotowoltaicznych, więc nie będą w stanie kontrolować pracy zleceniobiorców.

Miesiąc oczekiwań

Jak długo należało czekać na realizację zleceniaWłaściciele mikroinstalacji wykonywanych w 2019 roku najczęściej oczekiwali na realizację zlecenia do miesiąca. 27% firm wykonało usługę w ciągu 1-2 miesięcy, a w 23% przypadków trwało to mniej niż 2 tygodnie. 6% badanych czekało na ukończenie instalacji nawet 3 miesiące i dłużej. Takie różnice w czasie realizacji wynikają najprawdopodobniej z różnych kolejek u specjalistów. Najdłuższe są one wiosną – maj, kwiecień i marzec to miesiące, w których firmy zajmujące się instalacjami mają najwięcej zleceń, a co za tym idzie – czas oczekiwania jest najdłuższy.

Metodologia badania

To pierwsza edycja „Raportu o fotowoltaice w Polsce”, kolejne będą realizowane co roku. Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 696 osób.

[1] OZE – Odnawialne Źródła Energii