Polska 2050 przygotowuje projekty ustaw chroniących osoby wykonujące zawody medyczne

koronawirus

Ruch Polska 2050 przygotowuje projekty ustaw zwiększających bezpieczeństwo osób wykonujących zawody medyczne.

Od 5 września dzięki tarczy antykryzysowej lekarze i pracownicy medyczni mieli prawo do 100% zasiłku chorobowego, jeśli zakazili się koronawirusem lub przebywali na kwarantannie. Obecnie przepis ten wygasł, a epidemia narasta. Ryzyko zakażenia dla medyków znów jest ogromne. Ruch Polska 2050 przygotowuje projekt ustawy, który przywróci obowiązywanie tych przepisów. Dzięki temu pielęgniarka, ratownik medyczny czy lekarz w razie zarażenia COVID-19 dostaną pełne chorobowe, a nie tylko 80%.

„Jako Polska 2050 przedstawimy do konsultacji projekt ustawy zwiększającej zabezpieczenia socjalne osób pracujących w podmiotach leczniczych, aby rozpocząć budowę szerokiego poparcia ponad podziałami dla przepisów, które zabezpieczają ludzi, którzy ryzykują swoim życiem i zdrowiem dla dobra nas wszystkich.” – mówi Michał Kobosko, wiceszef stowarzyszenia Polska 2050

Ruch Szymona Hołowni będzie również prowadził prace nad innymi rozwiązaniami dla zabezpieczenia osób wykonujących zawody medyczne przed skutkami braku należytego zarządzania obecnym kryzysem.

„Kompletnie niezrozumiałe było umieszczenie w Tarczy przepisu Kodeksu karnego, że lekarz ma odpowiedzialność karną do ośmiu lat więzienia za popełnienie nawet nieumyślnego błędu lekarskiego. Z mediów dowiadujemy się, że Minister Ziobro pracuje teraz nad „centrum odpowiedzialności”, które pozwoli oceniać lekarzy. Ziobrze już nie wystarcza upolitycznienie prokuratury – teraz chciałby nadzorować orzekanie o odpowiedzialności medyków. Wiemy, że Minister Ziobro ma szczególny uraz do lekarzy i niejednokrotnie sięgał po narzędzia polityczne aby prowadzić z nimi prywatne spory. Stawiamy temu zdecydowany sprzeciw.ocenia Szymon Hołownia i zapowiada, że jego ruch przygotuje rozwiązania zabezpieczające medyków przed falą ewentualnych procesów za podejmowane w epidemii trudne decyzje.

„Urzędnicy i politycy nie mają kompetencji do oceniania błędów medycznych i nie powinni takich narzędzi otrzymywać. W całym kraju funkcjonują zarówno okręgowe sądy lekarskie, jak i wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, złożone z fachowców, czy wreszcie sądy powszechne, które rozpatrują sprawy błędów medycznych.” dodaje Hołownia, lider ruchu Polska 2050.

Hołownia zapowiada, że Polska 2050 przystępuje do opracowania drugiego projektu ustawy mającej na celu ochronę osób wykonujących zawody medyczne przed represjami oraz nadużyciem prawa przez rządzących. I zapewnia: „Będziemy między innymi postulować jak najszybsze uchylenie nowelizacji kodeksu karnego w Tarczy 4.0. Idąc za głosem środowiska medycznego już dziś postulujemy wzorem innych krajów wprowadzenie ustawy zdejmującej odpowiedzialność ze służb medycznych za ewentualne niezawinione błędy w trakcie wykonywania procedur związanych z leczeniem zakażeń COVID-19. Inaczej pracownicy ochrony zdrowia będą bali się podejmować trudne decyzje w obawie przed falą późniejszych procesów.”

Podkreśla też, że rząd próbuje zwolnić z odpowiedzialności sam siebie ustawą bezkarnościową, a medyków, którzy zmagają się z deficytami sprzętu, czasu i kadr, chce wsadzać do więzień.

„Jako Polska 2050 uważamy to za niedopuszczalne. Od motywacji i odwagi medyków zależy powodzenie walki z pandemią. Są to często trudne wybory. Lekarz nie może bać się ich podejmować. Zapewnijmy ochronę tym, którzy nas chronią i zróbmy to jak najszybciej.” – podsumowuje gen. Mirosław Różański odpowiedzialny w Polsce 2050 za bezpieczeństwo i reagowanie kryzysowe.