Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem ilości zarejestrowanych domen – mamy ich juz ponad 2 mln.

domeny

Przekroczenie pierwszego miliona zarejestrowanych domen internetowych zajęło Polsce 17 lat. Natomiast czas wzrostu tej liczby o kolejny milion wyniósł zaledwie dwa lata. Świadczy to o dynamicznym rozwoju Internetu w Polsce. Według wyników badań GUS w 2010 r. 65,5 proc. przedsiębiorstw miało swoją stronę internetową (w 2007 r. tylko 53,2 proc.), a 63,4 proc. gospodarstw domowych posiadało dostęp do Internetu (w 2007 r. 41 proc.). Dwa miliony domen Polska osiągnęła jako piąty kraj w Europie, wyprzedzając między innymi Francję, Hiszpanię i Belgię.

W ostatnich miesiącach 2010 spadła liczba odnowień. W czwartym kwartale 2010 liczba odnowionych nazw domeny .PL wyniosła 57,65%. Pod koniec trzeciego kwartału było ich o 0,44%. więcej. Liczba transferów w czwartym kwartale wyniosła 27.568. Ponad 65% transferów dokonywanych jest w ciągu pierwszego roku obsługi nazwy domeny przez danego Rejestratora.

Na osiągnięcie ponad 2 milionów zarejestrowanych nazw domen .pl w tak krótkim czasie wpływ miał rozwój Programu Partnerskiego NASK, który daje szansę zaistnienia nowym podmiotom na rynku domen internetowych – mówi Michał Chrzanowski, dyrektor NASK i dodaje – W 2010 roku podpisało z nami umowę aż 37 nowych podmiotów z różnych części świata. W sumie współpracujemy już z 148 Partnerami.

W nowym roku liczba domen dalej będzie wzrastać w podobnym szybkim tempie, wciąż prawie połowa małych i średnich firm nie ma swojej strony internetowej, a to sektor biznesowy rejestruje najwięcej adresów. Ponadto sukcesy startupów i rozwój e-commerce zachęcają kolejnych przedsiębiorców do inwestowania w Internet.