Polski budżet na 2020 rok jednak z deficytem?

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu nowego rządu, trwają dopiero pierwsze przymiarki do tek ministerialnych, a już pojawiły się poważne wątpliwości co do realnej możliwości zerowego deficytu w przyszłym roku. Co najistotniejsze sceptycyzm do wcześniejszych planów potwierdza już strona rządowa.

Zrównoważony budżet jedynie pobożnym życzeniem?

Rzecznik rządu zasugerował, że polski budżet na 2020 rok może jednak wykazać deficyt. Powodem miałoby być wycofanie się z pomysłu likwidacji limitu 30-krotności składek ZUS. Dochody z tego ruchu (albo ich brak) mają bowiem przeważyć szalę. Projekt nie trafił jeszcze ostatecznie do kosza, ale powoli kończy się czas na jego uchwalenie. Już wcześniej swój sprzeciw wyraził wicepremier Jarosław Gowin, a bez posłów jego Porozumienia przyjęcie jakiejkolwiek ustawy będzie prawdopodobnie niemożliwe. Warto zwrócić uwagę, że nawet przy wprowadzeniu takiego rozwiązania deficyt i tak może się pojawić. Po pierwsze wskaźniki makroekonomiczne mogą nie być aż tak korzystne, jak przewidują rządzący (możemy już odczuć efekty spowolnienia w Niemczech). Po drugie (co może być ważniejsze) w budżecie nie uwzględniono kilku ważnych obietnic wyborczych, które mają wejść w życie w przyszłym roku. Czy to dobrze dla złotego? W pewnym sensie tak. Jeżeli nie będziemy malować obrazu gospodarczego, który nie ma szans na realizację, to później nie będzie negatywnego zaskoczenia na rynku, które osłabiłoby polską walutę.

Kryptowaluty wciąż w odwrocie

Po tym, jak od końca marca do czerwca Bitcoin wystrzelił z 4000 USD do aż 13 000 USD, wydawało się, że wracamy do szalonych wzrostów na tym instrumencie. Jednak następne miesiące okazały się nie być już tak łaskawe dla najpopularniejszej kryptowaluty. Kolejne przeceny spowodowały, że dzisiaj BTC kosztuje 7500 dolarów. Wczorajszy zjazd zabrał z ceny 500 dolarów i najprawdopodobniej był spowodowany przesłuchaniem Marka Zuckerberga przed komisją ds. usług finansowych w Izbie Reprezentantów USA. Co ma z tym wszystkim wspólnego twórca Facebooka? Jego serwis jest liderem stowarzyszenia, mającego wyemitować nową kryptowalutę Libra. Ze względu na skalę biznesów stojących za tym projektem, pojawia się wiele wątpliwości.

Skandynawia bez zmian stóp procentowych

Dzisiaj rano poznaliśmy dane zarówno ze Szwecji, jak i Norwegii na temat stóp procentowych. Oba te kraje utrzymały wskaźniki na dotychczasowym poziomie. Warto zwrócić uwagę, że silniej powiązana ze strefą euro Szwecja ma stopę wynoszącą -0,25%. Z kolei Norwegia utrzymuje główną stopę na poziomie 1,5%. Obie waluty po tej decyzji lekko zyskiwały. Powodem było odwracanie pozycji walutowej przez inwestorów spodziewających się obniżek.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 – Turcja – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 13:45 – Strefa Euro – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 – USA – zamówienia na dobra,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 15:45 – USA – indeks PMI dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl