Polski Ład uderzy w samorządy. Północna Izba Gospodarcza przeciwko cięciom, które odbiją się na kondycji samorządów

Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie
Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie

Jak poinformowała Unia Metropolii Polskich każdy samorząd straci na wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu. Jeżeli koncepcja Prawa i Sprawiedliwości zostanie przegłosowana w sejmie to w budżecie miasta będzie mniej o ponad 170 milionów złotych. – Solidaryzujemy się z apelem Unii Metropolii Polskiej oraz samorządowców, w tym prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, by zrewidować postulaty Polskiego Ładu dotyczące rozdzielania danin podatkowych wśród samorządów. To są pieniądze „najbliżej obywateli”. Mówienie o sprawiedliwości społecznej w kontekście gospodarczym i pozbawianie możliwości realizacji swoich inwestycji przez samorządy uważamy za nieakceptowalny paradoks. Silne samorządy, to silna lokalna gospodarka i silny sektor MŚP – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Szacunki Unii Metropolii Polskich opierają się o uśredniony ubytek w PIT podanym przez Ministerstwo Finansów według projektu ustawy Polski Ład, który został poddany właśnie konsultacjom społecznym. Kwota wpływów samorządowych zostanie uszczuplona o 174 miliony złotych. Według tych samych wyliczeń Stargard straci ponad 18 milionów złotych, Police 12 milionów, a Świnoujście blisko 16 milionów złotych. Skala strat uzależniona jest oczywiście od wielkości miasta. Ubytki prognozowane przez Unię Metropolii Polskich mogą doprowadzić do katastrofy budżetowej wielu samorządów.

– Takie miasta jak Szczecin prowadzą bardzo ambitną politykę inwestycyjną. Takimi decyzjami Rząd doprowadza samorządy do kryzysu i konieczności nowego przeliczania swoich inwestycyjnych planów. W efekcie wiele inwestycji zostanie zawieszonych, wiele rozciągniętych w czasie, a jeszcze inne po prostu nie zostaną zrealizowane. Północna Izba Gospodarcza nie zgadza się na kolejny cios w samorządy, jest to działanie sprzeczne z ideami współczesnego rozwoju gospodarczego. Uważamy, że silny samorząd to wielka wartość. Tylko odpowiednio dofinansowany ma szansę na odpowiednią realizację swoich zadań statutowych. Z rozmów z wójtami i prezydentami miast wiem, że mają oni poważne problemy w relacjach z Rządem RP. Dyskutowana jest między innymi konieczność zwiększenia subwencji oświatowych czy regulacji dotyczących wywozu opadów. Obniżenie wpływów samorządów z tytułu PIT to kolejny cios – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Północna Izba Gospodarcza w najbliższym czasie zamierza nawiązać kontakt z samorządami z naszego regionu, by wystosować wspólny apel do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie konieczności zmian w Polskim Ładzie. – 174 miliony złotych to pół budowanego właśnie w Szczecinie aquaparku czy niemal całość realizowanej w mieście torowej rewolucji, gdzie przebudowywane zostanie torowisko w centrum miasta i na Niebuszewie. Nie mówimy o małym osłabieniu, a potężnej stracie dla miasta. To strata, która będzie dotykać także przedsiębiorców. Apelujemy o rewizję planów oraz szerszą dyskusję o postulatach Polskiego Ładu, które według przedsiębiorców nie są korzystne dla sektora MŚP – dodaje Hanna Mojsiuk.