Pożyczanie w czasach pandemii

pieniądze windykacja

Jedynie co szósty Polak starał się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o pożyczkę lub kredyt – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Wonga.

Najczęściej o kredyt/pożyczkę starały się osoby w wieku 34-44 lata (25 proc.) oraz 24-33 lata (22 proc.), najrzadziej najmłodsi, czyli poniżej 24 roku życia.

– Jeśli spojrzymy na wykształcenie i miejsce zamieszkania, to okazuje się, że o dodatkowe finansowanie zabiegali przede wszystkim Polacy z wyższym i średnim wykształceniem, którzy mieszkają w największych miastach Polski – mówi Aneta Gergont-Gałązka, Dyrektor Departamentu Marketingu w Wonga.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, akcja kredytowa w 2020 r. osiągnęła 140,8 mld zł i była niższa o 29 mld zł (18%) niż w 2019 r. – to bilans sprzedaży kredytów i pożyczek w dobie pandemii, która zaważyła na wynikach wszystkich produktów kredytowych i pożyczek. W 2020 r. udzielonych zostało 51,7 mld zł kredytów gotówkowych, czyli o 30 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadła także sprzedaż kredytów hipotecznych z 65 mld zł w 2019 r. do 63,2 mld zł w 2020 r. Wzrosły, ale tylko o 0,8 proc. kredyty ratalne.

– Czas pandemii to dla instytucji finansowych czas podwyższonego ryzyka, czyli większej selektywności i ostrożności. Konsumenci mogli mieć problem otrzymaniem pozytywnej decyzji kredytowej zarówno od banków, jak i firm pożyczkowych. Ostatnie 12 miesięcy to czas koncentracji na własnych klientach i szczegółowej weryfikacji nowych – wyjaśnia Krzysztof Koremba, Dyrektor Działu Oceny Ryzyka w Wonga. – Kolejne lockdowny sprawiają, że zwiększa się grupa Polaków z mniejszymi lub praktycznie zerowymi przychodami i wiele z tych osób chce ratować domowy budżet, którym wstrząsnęła pandemia, pożyczką czy kredytem, ale nie zawsze mogą to zrobić. Obecnie w Wonga akceptujemy około 50 proc. przychodzących wniosków.Pożyczanie w czasach pandemii

32 proc. badanych twierdzi, że w trakcie pandemii jest trudniej dostać kredyt/pożyczkę. 16 proc. ankietowanych przyznało, że odmówiono im finansowania, tak samo liczna grupa powiedziała, że dostała niższą kwotę kredytu/pożyczki niż tą, o którą wnioskowali. Co czwarty 35-44 latek z dużego miasta (100-500 tys. mieszkańców) odchodził z kwitkiem, a co trzeci 25-34 latek musiał zadowolić mniejszą kwotą przyznanej pożyczki/kredytu.

Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1094 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 26 – 29 marca 2021 r.. Metoda: CAWI.