Problemy z interpretacją nowych przepisów wydatków na firmowe auta

0
samochody

Nowe zasady rozliczania wydatków związanych z samochodami osobowymi zawierają wiele niejasności i budzą kontrowersje. Ustawodawca nie do końca uwzględnił wszystkie występujące w codziennym życiu przedsiębiorców sytuacje. Przedsiębiorcy mają wątpliwości, które wydatki wiązać z eksploatacją pojazdu rozliczaną w 75%, a które nie. Problemy z interpretacją nowych przepisów zgłaszają też podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT, ponieważ znowelizowana ustawa w sposób jednoznaczny tego nie określa.

Ten stan rzeczy potwierdza decyzja samego Ministerstwa Finansów. Resort ma wydać objaśnienia, jak stosować nowe przepisy odnoszące się do samochodów osobowych używanych w działalności. Niestety do tej pory tego nie zrobił*.

Co więcej, ustawodawca nowelizując przepisy, ma możliwość zorganizowania otwartych konsultacji podatkowych w celu pozyskania dodatkowej wiedzy, stanowisk i opinii podmiotów zainteresowanych nowelizacją. W tym przypadku ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw 19 listopada 2018 r., a konsultacje ogłoszono dopiero 28 listopada. Zakończyły się 21 grudnia. Jest to odwrócona kolejność.

Pozostaje nam obecnie czekać na wydanie omawianych objaśnień przez Ministerstwo Finansów, żałując jednocześnie, że resort nie zdecydował się na przeprowadzanie konsultacji podatkowych oraz wydanie objaśnień przed wejściem w życie tak diametralnych dla przedsiębiorców zmian.

Więcej tutaj: Zamieszanie w rozliczaniu firmowych aut

Marcin Szczeciński, ekspert ds. podatkowych Tax Care

*Na dzień przygotowania materiału (21.02) objaśnienia nie zostały wydane.