Przygotuj się na posiedzenie ECB

0
mario draghi Unia Europejska Euro
Mario Draghi

Już w najbliższy czwartek odbędzie się konferencja ECB, która może okazać się historyczna. Pomimo tego, że stopy procentowe mają pozostać na niezmienionym poziomie, to napięcie rośnie z każdym dniem. Co powie Mario Draghi? Każdy się nad tym zastanawia, ale zanim do tego przejdziemy odpowiedzmy na pytanie, dlaczego jest to takie ważne.

QE – troszkę historii

Założeniem programu Quantitative Easing był spadek długoterminowych stóp procentowych, co miało ostatecznie doprowadzić do wzrostu inflacji . Praktyka ta została zapoczątkowana przez Rezerwę Federalną na przełomie 2008/2009 roku. Od tamtej pory zobaczyliśmy różne odsłony programu prowadzone przez główne banki centralne.

QE prowadzone przez główne BC

Powyższa grafika przestawia poczynania banków centralnych od 2009 roku. W programie QE brały udział największe banki centralne na świecie, ECB dołączyło w 2015 roku. Z kolei przez cały 2016 oraz 2017 rok banki centralne wtłaczały do systemu finansowego ponad 150 miliardów USD. Z tego też względu giełdy kontynuowały kierunek północny. Teraz powstaje pytanie, co się stanie jeżeli główny czynnik przestanie wspierać rynek? Dlatego też może być to przełomowe spotkanie ze strony ECB.

Prognozy Barclays

Według banku inwestycyjnego Barclays program QE zostanie wydłużony o kolejne 9 miesięcy, czyli teoretycznie miałby potrwać do marca 2019 roku. Analitycy banku wskazują, że kosztem wydłużenia programu będzie jego kwota. W styczniu tego roku spodziewają się, że QE spadnie do 30 miliardów USD (zamiast 40 miliardów). Dalsza redukcja nastąpi skali programu nastąpi w połowie 2018 roku.

Z kolei podwyżka stóp procentowych zostanie oddalona w czasie o kilka miesięcy, co powinno mieć negatywny wpływ na euro. Poniżej przedstawiono prognozę banku.

Prognozy Barclays

Możliwa reakcja EURUSD

Po spotkaniu ECB nie należy spodziewać się wielkiej zmienności, ale w kontekście długoterminowego trendu jest dosyć ważne. Wydłużenie program QE powinno spowodować wyprzedaż wspólnej waluty w dłuższym terminie. Potwierdza to analiza techniczna, na wykresie EURUSD została wyrysowana formacja RGR, która daje większa prawdopodobieństwo dalszej wyprzedaży EURUSD.

Czytaj również:  Przegląd wydarzeń następnego tygodnia 20-24/01/2020

Notowania EURUSD, interwał dzienny

Notowania EURUSD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Co prawda formacja szyi nie została przebita, jeżeli to nastąpi to sprzedający otworzą sobie drogę do poziomu 1.12. Scenariusz ten został potwierdzony przez spadek spreadu rentowności obligacji niemieckich i amerykańskich. Pomimo tego, że dana zmiana (kolor pomarańczowy) spada systematycznie od trzech miesięcy, to kurs walutowy EURUSD pozostał w konsolidacji. Z tego względu formacja RGR powinna zostać zrealizowana.

spread niemieckich i amerykasnkich obligacji

Źródło: Bloomberg

Pozostałe banki centralne

Europejski Bank Centralny nie jest jedynym, który zamierza ograniczyć płynność na rynku. Według Deutsche Banku w połowie 2018 roku największe banki centralne zaczną redukować płynność, do końca nie wiadomo jak to może wpłynąć na rynek.

Prognozy Deutsche Bank

Źródło: Deutsche Bank